Тази сутрин в 5.30 часа в Министерство на образованието и науката беше генериран изпитният вариант по български език и литература за сесия август-септември на държавните зрелостни изпити. Изпитът започна в 8 часа, а заявление за участие в него са подали 5275 зрелостници.
За първи път матурата по БЕЛ е разделена на три модула, като учениците ги решават поотделно. Първият им се раздава в началото на изпита и за решаването му имат един час. След това ще трябва да запечатат работите си в специални пликове и да изчакат раздаването на втория модул.
Ще получат въпросите от втория модул един час след началото на изпита. Ако са готови по-рано с първия, могат да отидат до тоалетна. Не могат обаче да напускат училището, защото после няма да ги пуснат обратно, обясни заместник-министърът на образованието и науката Диян Стаматов. Той допълни, че възможните комбинации от въпроси за изпита по български език и литература са 11 милиона и има 30 възможни теми за интерпретативно съчинение или есе върху творчеството на 15 български автори.
Безплатни прегледи за превенция рака на кожата се провеждат на оживени места в три града в страната. Мобилни кабинети с лекари са на площад „Централен" в Пловдив и обследват доколко рискови са бенките. Преди седмица екипите бяха в София, а на 30 и 31 май ще бъдат във Варна. Прегледите са част от кампанията за обществено здраве..
Малко преди 22 часа тази вечер от полицията съобщиха, че мъжът, който по-рано заплашваше да скочи от скала на хълма Бунарджика, е свален невредим оттам. Малко след 15 ч. на спешния телефон 112 е получен сигнал за забелязан мъж на скалите над кортовете на Бунарджика, който искал да се хвърли в пропастта. На място бяха изпратени екипи на пловдивската..
Кметът Костадин Димитров и зам.-кметът по образование Владимир Темелков провериха напредъка на ОУ „Димитър Талев“, в което започна модернизация на образователната среда в началото на месеца. Директорът на училището Ирина Чолакова обясни, че обновлението е стартирало с физкултурния салон. Успоредно с това ще се реализират мерки за енергийна..
Вандали са разбили обществената тоалетна в Градската градина, съобщи директорът на ОП „Чистота“ Десислава Георгиева. Щетите по санитарните помещения, които претърпяха основен ремонт миналата година, са огромни. Изкъртени са плочки от стените, строшени са стъклата на вратата, а самите тоалетни са изпочупени. Пораженията са констатирани..
Дрогиран шофьор избяга от полицейски патрул в района на Сърница. Полицаите го подгонили и впоследствие го задържали за 24 часа. По данни на пазарджишката полиция автопатрулът засякъл БМВ-то с 31-годишния водач от Сърница късно снощи и го спрели за проверка. Когато разбрал, че ще го тестват за алкохол и наркотици, шофьорът внезапно потеглил и..