Резултатите от срещите на Бойко Борисов в Турция и Германия коментира за Радио Пловдив политологът Иво Инджов. Според него новини в общоевропейски мащаб след разговорите няма. Борисов изигра ролята на приносител на едно турско послание, но не получи чуваемост и одобрение от европейските си партньори.
Трябва ли ЕС да се страхува от Турция? - Резонно е България да се страхува от Турция, защото тя е резервоар за чужденци. Тя непрекъснато изнудва и Европа. На премиера никак не му е лесно, само че опитът да се омилостиви Турция не е правилна стратегия. Ние трябва да запазваме нормални отношения, но в същото време трябва да затегнем границата си и да не допускаме нелегален прием на бежданци, това което направиха Вишеградската четворка и Австрия, които са в конфликт с Германия. Тези страни водят една активна, по- национално ориентирана политика, която се води спрямо бежанците, добави той.
Политологът смята, че България ще получи помощ от Фронтекс, но не бива да разчита само на това, а да пази границата си като Македония, Сърбия, Хърватия. Ние имаме най- много полицаи на глава от населението в ЕС, имаме армия, ако бъдат изпратени проблемът ще бъде решен. Ако Турция реши да наводнява Европа, посредническата роля на Борисов нищо няма да реши. Ще има игра на покер, и непрекъснати заплахи, докато не се урегулират отношенията ЕС – Турция, е прогнозата на анализатора.
Първопричина за мигрантската вълна са тромавите и непоследователни действия на западните велики сили по отношение на Близкия изток. Опитите да се свалят светските режими там с цел демократизиране на общества, които не са узрели за това, доведоха да появата на ислямския фундаментализъм и до тази бежанска вълна. Старият континент е изправен пред големи предизвикателства. Едва ли ще има прекрояване на граници, но прекрояване на културни и социални пространства ще има и то вече е в ход. За да се предотврати следваща мигрантска вълна трябва Западът да търси контакт с Русия, за да се води обща война с ислямския фундаментализъм. Войната трябва да се води там, подчерта Иво Инджов.
Всяка една страна трябва да защитава националния си интерес като успоредно не трябва да се отказваме от една общоевропейска политика. Трябва да стане Европа на народите, а не Европа на елитите и бюрократите. Бюрокрацияата е една от причините да не може Европа да се справи с бежанската криза. ЕС няма да се разпадне, но ще се оформят концентрични кръгове от държави, е прогнозата на политолога.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..