Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Субсидията за плодове и зеленчуци не трябва да е на калпак или декар

Снимка: Дарина Григорова

Националният съюз на градинарите в България ще бъде домакин на международна среща във Варна от утре под наслов „Градинарят“. Заместник – председателят на браншовата организация Марияна Милтенова потвърди пред Радио Пловдив, че преобладаващата част от плодовете и зеленчуците са внос като една голяма част от тях е нелегална. 

В същото време тя подчерта, че България може да произвежда 40 пъти повече домати, отколкото може да потребява. Според нея с  политиката през изминалите години МЗ унищожи производството на плодове и зелунчуци и доведе секторът до дъното. 

Благодарение на усилията на Съюза и отделните браншови организации, за първи път от две години насам се взимат решения за по- адекватното възстановяване на този сектор. Въпрос на политика и организация е секторът да възстанови произвежданите в миналото количества, подчерта Милтенова като припомни, че в близкото минало определени кръгове и хора подкрепяха търговията и вноса в полза на групировки и партии.

Съюзът на градинарите е съавтор на новия регламент за получаване на субсидия след доказване с  фактури и касови бележки и връщане на пари, ако те се окажат фалшиви. Това е по наша идея и предложение. Ние смятаме, че раздаването на субсидии на калпак или на декар не е надеждно, защото досега някои само засяваха нивите, но не я прибираха. Затова субсидията трябва да се дава на реално произведена продукция. 

Рано или късно всички трябва да излязат на светло на този пазар, обясни Милтенова. Тя разказа, че понякога самите търговци не искат да получат фактури като по тази причина производителите са принудени да плащат реализирани печалби, които не могат да докажат.  Ако се засили контролът на търговците и тържищата картината на сектора ще стане по- светла, смята още заместник – председателят на Съюза.

Български сортове плодове и зеленчуци има, но трябва да има и кой да ги произвежда и да има протекция, както в Румъния, подчерта още тя.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Въпроси и отговори за българското образование днес

Образованието е в основата на всяко общество. Но в днешния бързо променящ се свят колко добре се държи тази основа? Излизаме на улицата, за да попитаме хората какво всъщност мислят за състоянието на образователната система в страната им.  От ученици и родители и съвсем случайни граждани, като певецът Орлин Павлов, чухме опит от първа..

публикувано на 16.09.24 в 12:23

Няма закрити паралелки в област Пловдив, 3 училища са в ремонт

Няма закрити паралелки в училищата в Пловдивска област – съобщи в интервю за Радио Пловдив директорът на РУО Иванка Киркова. Още една паралелка е била открита в Средното училище „Петко Рачов Славейков“ в Кричим.  Пред закриване е била една паралелка в Професионалната гимназия по автотранспорт, но в последния момент съставът й е бил..

обновено на 16.09.24 в 11:52

Мелиса и Милиана тръгват в първи клас

3360 първокласници ще прекрачат училищния праг в Пловдив днес. И понеже първият учебен ден е най-вълнуващ за тях, почетната територия в програма "Точно днес" предоставяме с респект към искреността на 7-годишната Мелиса Рамадан , която тренира спортна гимнастика и иска да стане дизайнер и  на  почти 7-годишната Милиана Титерякова , която говори..

публикувано на 16.09.24 в 08:01

Холдинг КЦМ 2000 с поздрав към децата за първия учебен ден

Детски празник „Училище, здравей!“ организира з а децата на фамилия  ХОЛДИНГ КЦМ 2000  , както и  за деца –сираци от три центъра за настаняване от семеен тип – Детска къща, „Майка Тереза“, „Олга Скобелева“. Празникът откри главният изпълнителен директор инж. Румен Цонев с пожелание към децата да бъдат живи и здрави, да имат една..

публикувано на 15.09.24 в 14:29

Академията за редки болести е полезна за младите лекари

Ежегодната  обучителна „Академия за редки болести“ стартира при голям интерес в Пловдив. Тя се провежда в рамките на  Национална конференция за редки болести и лекарства сираци, която събира  над 230 медицински специалисти, представители на пациентски организации, здравни власти и индустрията.  В рамките на двудневния форум те ще споделят опит..

публикувано на 13.09.24 в 14:20