Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Община не може да се грижи за всички паметници на културата

Снимка: http://www.plovdiv-online.com/

Предпоследното утро на август е с въпросите за наследството и бъдещето на Пловдив – един от най-старите градове в Европа. Град, който спокойно можем да определим като сърцето на археологята и културата. Какво обаче остава днес от това наследство и способни ли сме да го оценим?

Главният архитект на Пловдив Румен Русев - за съдбата на Тютюневия град, който днес изглежда като декор на опустошителен филм.

Точно десет дни след пожара в „Тютюневия град” имаме възможност да чуем и вашето мнение. Лично вие какво мислите, защо се стигна до тази ситуация, в която бяха унищожени четири склада и до каква степен в случая става въпрос за неизпълнение на контролната дейност от страна на община Пловдив?

Румен Русев: В случая не можем да говорим за някаква последователност и прогноза, която можеше да се даде, че ще стане пожар. Какви са причините, не мога да ги обяснявам, защото не ги знам. А по отношение на контрола той си е упражняван, но така или иначе какво разбирате вие под контрол – препоръчваме на собствениците да си охраняват имота, което си е задължение по закон.

Радио Пловдив: Да ги охраняват и да ги стопанисват, защото в случая говорим за паметници на културата, които и преди пожара бяха в окаяно състояние. Предполагам знаете?

Румен Русев: Тук се вмества този допълнителен елемент, че такива сгради по града има, които и не са паметници на културата. Тук вече обременяващата ситуация е тази, че те са вече културна ценност и тяхната грижа очевидно не е била по силите на тези хора, но моето скромно мнение е, че не е по силите и на общината.

Радио Пловдив: Защо казвате, че не е по силите на общината? В крайна сметка има закон за културното наследство, който казва, че когато собствениците не могат, нямат възможност да съхраняват дадена сграда, то в случая общината трябва да се намеси, да направи нужните ремонти и след това да си търси по съдебен път средствата  от собствениците.

Румен Русев: Не, това е само на ниво елементарни поправки или някакви обезопасявания на сградите и т. н. Другото вече е много сложно процедура и много бавно тече и пак по причини в Закона за културното наследство, тъй като всичко това, по един сложен ред, всяка стъпка подлежи на съгласуване, преценки и се действа изключително бавно.

Радио Пловдив: Ще стигнем и до сградата на ул. „Одрин” 8, но нека да приключим първо със сградите, които бяха унищожени при пожара, искам да ви попитам имаше ли предписания за тези сгради, които са паметници на културата от страна на община Пловдив към собствениците на сградите?

Румен Русев: По нашата наредба всички тези неща се извършваха от комисии, назначени по районите. Оправданието от страна на собствениците е,  че те имат инвестиционни намерения и току вече предстои те да строят, така че там общо взето нещата стояха с местене на едни тараби напред назад, почистване от време на време на територията, защото тя приличаше вече на бунище и това е била тяхната реакция. Но все пак ние трябва да уважаваме, че техните намерения с9а били наистина такива, поне до 2010 г. така са декларирали.

Радио Пловдив: А след 2010 г. имало ли е при вас заявени инвестиционни намерения за тези сгради?

Румен Русев: Не, не са постъпвали.

Радио Пловдив: Доколкото разбирам всичко свършва от страна на община Пловдив само с предписания към собствениците, които години наред очевидно не са изпълнявани, така ли?

Румен Русев:  В някаква степен са били изпълнявани, но много скромно и без необходимия ефект както виждаме.

Радио Пловдив: От тук нататък, арх. Русев, има ли полезен ход пред собствениците, пред обществеността на Пловдив, пред община Пловдив, за да се възстановят тези сгради. Чухме пред последната седмица и доста становища на ваши колеги, включително и на съсловната организация на архитектите?

Румен Русев:  Трябва да се случи, но това вече е обвързано с наличната собственост. В чужд имот не можеш да правиш нещо, което целокупно всички бихме желали да се случи освен едно възстановяване, което е акт на ремонт, нищо повече. В случая имаме по-спешни и аварийни мерки, които трябва да се предприемат, а с това ще се занимава комисията, която  е назначена и тя предстои да се събере и да оценява нещата от доста драматичната ситуация, която е създадена около състоянието изобщо на сградата, които са вече и опасни, безкрайно опасни.

Радио Пловдив: Има  ли вариант да се укрепят така, че да не бъдат опасни за минувачите и според вас колко време ще отнеме това? Тук само да припомня, че все още до 1 септември поне по последна информация е затворена част от ул. „Иван Вазов”, а също и вътрешно квартални улици в „Тютюневия град”.

Румен Русев:  Това ще преценят експертите, които са по-образовани от нас в сферата на конструкциите. Да се надявам, че ще дадат подходящо решение. Има такива възможности, и в нашата практика дори.

Радио Пловдив: Необходимо ли е според вас да се пристъпи към промяна на Закона за културното наследство, за да се предпазим от такива ситуации, примери лоши от „Тютюневия град” в Пловдив?

Румен Русев:  Аз бих насочил в две посоки нещата – обвързаността между Закона за устройство на територията и Закона за културното наследство. В три – четири алинеи на Закона за устройство на територията има препратки към Закона за културното наследство, които обаче не са никак  детайлно определени и доразвити. Може би следвало да се създаде и някаква наредба, предполагам съвсем хипотетично, защото  има много неща, които са в един виртуален и пожелателен вид казани и в един момент те трудно се изпълняват и просто изисква невероятно време, настрана усилията, те са си усилия винаги, изисква много време и не е осигурено финансово всичко това. Значи тази хипотеза, че някой влага парите на данъкоплатците и след това трябва да си ги търси от съответните инвеститори – собственици, това е един доста странен казус.

Радио Пловдив: Защо да е странен казусът?

Румен Русев:  Не е уреден?

Радио Пловдив: Не е уреден, но все пак е възможност?

Румен Русев:  Това касае всякакви сгради, но в максимална степен вече и под съвсем друга егида на националните ценности на културата.

Радио Пловдив: Да ви попитам сега и за сградата на ул. „Одрин” 8  - сграда, заради която всъщност вие сте с повдигнати обвинения за нейното събаряне. Докъде стигна прокуратурата, вие успяхте ли да изчетете всички данни, които са събрани?

Румен Русев:  Не всички, така че ми предстои да се занимая още малко с този въпрос.

Радио Пловдив: Опасявате ли се, че можете да бъдете осъден?

Румен Русев:  Човек от всичко трябва да се опасява.

Радио Пловдив: А докъде стигнаха там дейностите? Има ли вероятност сградата да бъде възстановена? Каква е вашата информация?

Румен Русев:  Моята информация е, че има направени предписания. Няма никакви законодателни предпоставки те да се вършат, без да се спазват редица закони, финансови дисциплини, бюджетни и т. н. Така или иначе сме на приключване на първата фаза, която ще се съгласува с Националния институт за паметници на културата и ще следват първите действия, с което ще се възлагат проекти за  възстановяването й, каквото трябва да се свърши по тази сграда по съответния начин.

Радио Пловдив: Колко ще струва на община Пловдив това възстановяване?

Румен Русев:  До този момент не е извършена тази преценка, така че не мога да ви отговоря. Това ще ни даде като информация самият проект, който ще трябва да се изработи.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро , ден!" с д-р Андрей Неутов

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува  един от водещите кардиохирурзи д-р Андрей Неутов, завеждащ на новото отделение по кардиохирургия в УМБАЛ "Пълмед". В Пловдив го води професионалния  път, а в България за първи път пристига през далечната 2001 година по лична покана на проф. Александър Чирков.  Идва за да специализира - първо..

обновено на 30.11.24 в 09:14

Политически интриги саботират местната власт в Пазарджик

Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..

публикувано на 29.11.24 в 17:18

Ситуацията от днес ни приближава към избор на председател на НС

„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..

публикувано на 29.11.24 в 15:38

Чумата не е лъжа и мерките срещу нея трябва да са безкомпромисни

"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..

публикувано на 29.11.24 в 15:26

Вероятността за поредните предсрочни избори е голяма

И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава?   Говорим по темата с Евелина Славкова..

публикувано на 29.11.24 в 10:00