Много малко хора знаят, че след Санстефанския договор, за няколко месеца, управлението на Санстефанска България е от Пловдив. Тук започват да се формират първите структури до Берлинския конгрес. По обективни причини, чисто исторически, Пловдив е щял да бъде столица, ако е останал този първи акт. Това не се е случило.
Пловдив след това изживява едни много богати 7 години – много интелектуалци мигрират към Пловдив, тъй като е доста по-свободно за инакомислещи. Това са били много богати и спокойни години. Но въпреки този комфорт, в който са живели тогава, се взема решение да се направи този акт, който е в разрез с тогавашната геополитика.
Това каза за предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ и "Точно днес" по Радио Пловдив кметът на града Иван Тотев, който изтъкна, че е важно какъв е градът в очите на неговите жители.
Много ми се иска да вярвам, че промяната, която виждаме в Пловдив в последните 5-6-7 години, ще бъде устойчива във времето. Естествено, аз, като кмет, имам различни гледни точки и искам да предвидя, да прогнозирам как ще се развива градът. Мисля, че вече е дошъл моментът в България малко да се промени законодателството от гледна точка на общините, тъй като ние развиваме нашите общини, но имаме една рамка, един таван, който няма да можем да надскочим в следващите години. Говоря и за паметниците на културата, и за самостоятелното артикулиране с бизнеса, с инвестициите. Доста централизирана ни е страната и тази централизация може да доведе до едно развитие на общините в следващите десет години, но след това ще трябва да се вземат решения. Преди малко тук говорихме за местното правителство на Брюксел, което си има права, задължения, отговорности. В случая не говорим точно за такива неща, но ние още работим по този модел - на много централизирана държава във всяко едно отношение.
Кметът изрази надежда Тютюневите складове да бъдат възстановени в срок и изтъкна:
Неприятното в ситуацията е, че тези няколко случая хвърлиха едно петно на града, въпреки че няма град, който да отделя повече средства в България, включително София, от местния бюджет за културно-историческото наследство. Отделяме милиони левове на година. Втората неприятна теза беше, че това ще повлияе кардинално на Пловдив, на развитието на Пловдив, на културно-историческото наследство, което също не кореспондира с истината. Имаме два много ярки примера в Пловдив – изгаряне на кв. „Капана“ – в момента една прекрасна зона, имаме редица пожари в Стария град, имаме изцяло несъществуващ Стар град през 50-те и 60-те години, а в момента виждате, че той е едно прекрасно място. Така че тук, тази зона, със сигурност ще стане една прекрасна зона и тя неслучайно е фокус на платформата „Пловдив 2019“.
Складовете винаги са били държавна или частна собственост, никога общинска, подчерта кметът. Общината е давала много предписания заради падащите мазилки, но те са били изпълнявани.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..