Донякъде е вярно, че Пловдив се превръща в икономически център. Когато дойдох да живея тук се оказа, че Пловдив има голям потенциал, без пловдивчани да го осъзнават, без да го реализират и без да го осъзнават. С доста интензивна работа в последните 4-5 години успяхме да позиционираме града на картата на инвеститорските интереси от Западна Европа.
Това каза за "Преди всички“ по „Хоризонт“ и "Точно днес" на Радио Пловдив икономистът Георги Стоев, който от години живее и работи в областния град.
В момента областта е сред тези, които имат най-голям потенциал да бъдат избрани от инвеститорите, търсещи да преместят производството си към Източна Европа, коментира той.
Преместването на една от големите бирени фабрики от Пловдив към Стара Загора е част от същия процес
Вече наблюдаваме специализация в дейности, които не разчитат чак толкова на евтиния нискоквалифициран труд. Процеси, които са свързани по-скоро с металообработкта се изнасят дори към други страни. Дори, частично изненадващо производства се връщат към Западна Европа, а тук остават дейности, които са повече свързани с развоя, обслужването на клиентите, следпродажбеното обслужване и поддръжка, маркетинга и продажбите – все неща, които винаги сме си говорили, че трябва да са с по-висока добавена стойност.
Стоев очаква в близките години символични за града големи предприятия да се преместят в други региони с по-достъпен труд, а Пловдив – да привлича повече дейности, които разчитат на инженерен потенциал. В момента градът има изразен недостиг на нискоквалифициран персонал и на средноквалифициран такъв.
Икономистът очаква реформа в средното образование и натиск от Министерството училищата да се вслушват повече в бизнеса:
Нашата информация е, че работодателите се насочват към директорите напрофесионални гимназии, включително със средства – казват „ние сме готови да финансираме ваше оборудване или да обучим ваши учители“, а директорите, в по-голямата част от случаите, за които ние сме информирани, са доста пасивни.
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..
Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..