Донякъде е вярно, че Пловдив се превръща в икономически център. Когато дойдох да живея тук се оказа, че Пловдив има голям потенциал, без пловдивчани да го осъзнават, без да го реализират и без да го осъзнават. С доста интензивна работа в последните 4-5 години успяхме да позиционираме града на картата на инвеститорските интереси от Западна Европа.
Това каза за "Преди всички“ по „Хоризонт“ и "Точно днес" на Радио Пловдив икономистът Георги Стоев, който от години живее и работи в областния град.
В момента областта е сред тези, които имат най-голям потенциал да бъдат избрани от инвеститорите, търсещи да преместят производството си към Източна Европа, коментира той.
Преместването на една от големите бирени фабрики от Пловдив към Стара Загора е част от същия процес
Вече наблюдаваме специализация в дейности, които не разчитат чак толкова на евтиния нискоквалифициран труд. Процеси, които са свързани по-скоро с металообработкта се изнасят дори към други страни. Дори, частично изненадващо производства се връщат към Западна Европа, а тук остават дейности, които са повече свързани с развоя, обслужването на клиентите, следпродажбеното обслужване и поддръжка, маркетинга и продажбите – все неща, които винаги сме си говорили, че трябва да са с по-висока добавена стойност.
Стоев очаква в близките години символични за града големи предприятия да се преместят в други региони с по-достъпен труд, а Пловдив – да привлича повече дейности, които разчитат на инженерен потенциал. В момента градът има изразен недостиг на нискоквалифициран персонал и на средноквалифициран такъв.
Икономистът очаква реформа в средното образование и натиск от Министерството училищата да се вслушват повече в бизнеса:
Нашата информация е, че работодателите се насочват към директорите напрофесионални гимназии, включително със средства – казват „ние сме готови да финансираме ваше оборудване или да обучим ваши учители“, а директорите, в по-голямата част от случаите, за които ние сме информирани, са доста пасивни.
Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване. Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..
„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..
В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив. Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...
Само с един глас разлика общинския съвет на Асеновград спря опита за промени в Подробния устройствен план, необходим за да заработи кариерата за мрамор и баластра в с. Горнослав. С 15 гласа "за", 14 "против" и един "въздържал се" Общинският съвет в Асеновград отказа на концесионера - фирма „Запрянови“ да да изготви техническо задание за..
580 души, възрастни и самотноживеещи хора с увреждания в Пловдив, вече получават помощ вкъщи по проект, който частично заменя съществувалия до края на 2024 година "Грижа в дома". Лилия Кичукова от общинската дирекция за социално подпомагане, която ръководи проекта, обясни, че първоначално той е предвиден за 455 потребители, но от януари досега се..