Античният театър е най-голямата забележителност в Пловдив. Това мнение споделят повече от 50% от хората, участвали в специална анкета, организирана от сдружение „Пловдив-най-старият жив град в Европа”.
Тя се проведе в рамките на един месец и в допитването взеха участие 6327 души. Гласуването се осъществи чрез анкетьори-доброволци и чрез няколко електронни сайта, в това число и сайта на Сдружението.
Римският стадион и тепетата също попадат в топ три на забележителностите. Определените от пловдивчани исторически обекти ще бъдат отбелязани със „Знак за древността”. Така те ще се превърнат в атрактивни туристически точки, които гостите на Пловдив да посетят, запознавайки се с историята и културата на най-древния жив град в Европа. Гласове са събрали още Гребния канал, Цар Симеоновата градина, Хисар Капия, Одеон, Античният форум, Небет Тепе, Етнографският музей, Архитектурен комплекс „Капана”, Сахат тепе - Часовниковата кула, Пловдивски панаир, Паметникът Альоша и други.
Организаторите са си поставили за цел улесняване на множеството очаквани посетители в града на тепетата, след като втория по големина български град спечели титлата „Европейска столица на културата – 2019”.
„Бихме искали, като културна столица на Европа през 2019-та година, да подготвим града си за огромния международен интерес, който очакваме. Отбелязвайки най-атрактивните исторически обекти със „Знак за древността”, ние ще акцентираме върху важното значение на Пловдив за историческото развитие на континента. Заедно с това ще работим за развитието на духовните ценности, културата и изкуството, науката и спомагането за утвърждаването на града ни, като културна столица на Европа. Предвиждаме поредица от събития, които да разкрият красивата история на Пловдив, като едновременно с това очакваме подкрепата на сдружения, развиващи сродна дейност, както и от страна на Общинска администрация, Пловдив.” – заяви председателят на Управителния съвет на СНЦДОП „Пловдив-най-старият жив град в Европа” Любомир Костов. Предстоят разговори с Община Пловдив за съвместна дейност.
Кметът на община Стамболийски Петър Неделев е подписал в МРРБ споразуменията за още 4 инфраструктурни обекта. Общото им финансиране е малко над 30,5 млн. лв., съобщиха от общината. Най-голям е проектът на инженеринг за проектиране, строителство и авторски надзор за реконструкцията на вътрешната водопроводна мрежа на града – първи етап...
Над 4500 лева събра традиционният коледен търг на професионалната гимнзия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“. Аукционът се провежда с благотворителна цел. Предлага изработени от учениците дървени изделия. Подноси с дърворезба, детски столчета, свещници, дърворезби, кутии за книги стоящи закачалки и гравирани с лазер..
Служебният кабинет отпуска над 7 млн. лв. на община „Марица“ за инфраструктурни проекти. На днешното си заседание правителството одобри 3 135 907 лв. с ДДС за изграждане на ВиК инфраструктура на предприятие за производство на електрооборудване. Инвестицията по проекта е в размер на над 10 млн. лв. и се предвижда разкриването на 20 нови работни..
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба. Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж, както и единственият..
Снощи в полицейското управление в Асеновград е постъпило съобщение за пътно произшествие с пострадало дете на кръстовище между ул. „Стоян Джансъзов“ и ул. „Горноводенско шосе“. Според наличната информация 10-годишното дете се блъснало с тротинетка странично в преминаващ лек автомобил „Фиат“. То е транспортирано в болница и оставено под..