Пловдив живее интензивно. Ден след празника на националното единение и духовния подем на страната, осъзнала себе си като единна цялост, днес Пловдив е със самочувствие на град на кръстопът, белязан с мисията да обединява култури, история и бъдеще с градивните усилия на миротворец. За съвременните измерения на европоцентризма и избора на града за домакин на 42-я Световен конгрес по военна история, посветен на локалните войни и глобалния им отзвук с участието на представители на 75 държави, събеседник – проф. д-р Йордан Баев, преподавател във Военна академия „Георги Раковски“.
Международна комисия по военна история, която е създадена още през 1937 г. и по-късно става част от ЮНЕСКО, обединява над 40 национални комисии. В рамките на 75-годишното й съществуване България стана домакин едва през 2012 г. и конгресът тогава се състоя в София. Тогава получихме много висока оценка за организацията. През септември т.г. трябваше да се състои конгрес в Истанбул. Знаете обаче каква е в момента ситуацията в Турция, затова спешно трябваше да се вземе решение къде е най-доброто място за се проведе подобен световен форум. Международната комисия предложи това да бъде Пловдив, защото тя повярва в нашите възможности за организация, подчерта проф. Баев.
Пловдив е изключително примамливо място за хората, които се занимават с история. Освен, че е хилядолетен град, ние подсказахме, че в момента градът се превръща в културно средище на Европа, тъй като ще бъде столица на културата през 2019 г, подчерта проф. Баев.
Проф. Баев подчерта, че представители на всички континенти, включително и от Австралия и Сенегал, ще вземат участи във форума. Военната история е гранична област между няколко науки и дисциплини и затова обект на обсъжданията по време на конгреса ще бъдат различните инструменти на тези науки – геополитика, стратегически изследвания, дипломация, включително и културология. По думите му, военните конфликти са едно от най-сложните явления в човешката история и обикновено историците се опитват да покажат битките, но не и народите в тези битки. Това е едно от посланията на конгреса. Главният проблем обаче, който ще бъде разискван, е как регионалните конфликти имат своето глобално влияние. Това още повече важи за съвременния свят, тъй като ние живеем в глобален, обвързан свят. Ето защо и най-малкият финансов конфликт може да предизвика буря в целия свят. За съжаление обаче нашият регион е един кръстопът на продължителни, и вероятно и за бъдеще, регионални конфликти и поуките от разрешаването на тези конфликти в един по-продължителен период от време 19-21 в. би ни дало и на нас много като ново знание за това, как да преодолеем подобни предизвикателства, подчерта проф. Баев.
Пропагандните аспекти на войната също ще бъдат засегнати в дискусиите. Информационно-пропагандната война е едно от основните оръжия за водене на битки във време, което не е нито мир, нито война, подчерта още проф. д-р Йордан Баев.
Повече чуйте от звуковия файл.
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..