Проблемите и перспективите при използването на минералните води, ангажиментите на областните и общинските управи и взаимодействието им с институциите в системата на училищното образование, състоянието и тенденциите в демографското развитие на общините са сред темите, които ще дискутира на двудневен форум в Хисаря Регионалният съвет на Южен Централен регион.
От двудневния Регионален съвет на Южен Централен регион в Хисаря, включване на д-р Татяна Ангелова експерт на Българския съюз по балнеология и Спа туризъм и председател на Асоциацията на лекарите по физикална медицина и рехабилитация. Разговор за използването на минералните води в района. Инвестиционно, достъпно и здравословно.
Нашият район е вторият в страната, който има най-много минерални източни в режим на експлоатация. 25 % от находищата на минерална вода са тук и има няколко града, които са известни - Хисаря, Велинград, Девин, донякъде Стрелча, каза в интервю за програма "Точно днес" д-р Татяна Ангелова. Но останалите, които не са чалко, не са разработени.
Тя подчерта, че ние сме единствената страна в света, където предлагаме от 7 до 10 дни лечение, но трябват две или три седмици рехабилитация и лечение. Това е голям проблем в здравеопазването, смята още д-р Ангелова. И подчерта важността на балнеолечението при много заболявания, между които инсулт и инфаркт.
Само 7 години след Освобождението, у нас се изцдава първия каталог на минералните води. Те са използвани освен от римляните, и от древните траки.
Днес нивото на българската балнеология и спа туризъм, според д-р Ангелова са в унисон със световните тенденции.
На форума ще се коментират възможностите за прилагането на подхода "Водено от общността местно развитие", като на този етап частният сектор е водещ, а държавата трябва да догонва. Нещо, което трябва да е в обратна пропорция.
Минераланите води като природна даденост, заедно с климата и билките, са възможност за основата на голяма индустрия, от която държавата да печели.
Интервюто с д-р Татяна Ангелова е в звуковия файл.
Днес преди обяд в равнините и котловините ще се задържи мъгливо или с ниска облачност. Облачността над по-голямата част от страната ще се увеличи и на места ще има превалявания от дъжд, който вечерта и през нощта срещу вторник във високите полета, Предбалкана и североизточните райони ще преминава в сняг. Над северозападните райони от..
Православната църква почита днес паметта на свети Симеон Богоприимец и на Света Анна. Според легендата Симеон бил един от 70-те преводачи на старозаветния текст на Библията от еврейски на гръцки, които египетския цар Птоломей ІІ Филаделф (285-246 г. пр.Хр.) назначил. Според фолклорната традиция днес е зимният Симеоновден. Лятното..
Започва реконструкцията на пътя, който свързва Пловдив със селата Строево – Красново – Кръстевич. Първата копка ще бъде направена в местността "Висината" в землището на Труд. В края на миналата година Министерството на регионалното развитие и благоустройството отпусна средства за дофинансиране на инфраструктурния проект, който свързва два..
59 години от обявяването си за град отбелязва днес Раковски. От 13 часа тържествено ще бъде открит релеф на град Раковски на площад "България". Вечерта от 18.30 ч. ще има празничен концерт в Народно читалище "Св. св. Кирил и Методий". Град Раковски е създаден през 1966 година чрез сливането на три села – Генерал Николаево,..
Днес православната църква чества един от големите християнски празници - Сретение Господне. С особена тържественост той напомня, че в 40-я ден от рождението му Христос бил занесен в храма от родителите си. Там Богомладенецът бил посрещнат от праведния старец Симеон и пророчица Анна като спасител на света. По стар обичай и днес новородените деца на..