Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безвъзмездност е в основата на меценатството

В съпътстващата програма на фестивала "Сцена на кръстопът" днес се проведе кръгла маса на тема „Алтернативни източници за финансиране в областта на културата: проблеми и възможности".

Участниците дискутираха сегашните практики и необходимостта от промени в Закона за меценатството. Основният доклад бе на д-р Диана Андреева от УНСС, която обоснова нуждата от изцяло нов Закон за меценатството, както и идеята за обсъждане: 1 % от събраните доходи на физическите лица да отиват в Национален фонд "Култура".

Гергана Димитрова от Асоциацията за свободен театър говори за проблемите при финансирането на свободния творчески сектор.

СнимкаЗаконът е приет през 2005 г. и до днес няма нулева година на даренията за българската култура - книгоиздаване, кино, театър, музика и др. Това съобщи д-р Георги Владимиров, главен експерт в Министерството на културата по повод прилагането на Закона за меценатството. Той обясни, че съществува в голяма част анонимност на дарителите и това създава негативи.

Най-много меценатите у нас даряват средства в сферата на литературата и книгоиздаването. За театъра са най-малко даренията, отчете д-р Владимиров. Той изтъкна, че ключовата дума при меценатството е безвъзмездност. Това е непопулярна мярка и вероятно те - меценатите искат да има възвръщаемост на тези средства, каза още експертът.

Странно е как например законодателят е въвел понятието арт -лотария, нещо което трябва да се регламентира в отделен закон, подчертаха участниците в кръглата маса в Пловдив.

Театроведът Красимира Филипова, организатор и водещ на срещата в Пловдив подчерта, че е важно да се говори за субсидирането на културните прояви извън националното финансиране.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Червен код за опасност от пожари

В 7 области на Северна България и 9 на Южна е обявен червен код за опасност от пожари. Предупреждението е заради продължаващото горещо и сухо време и обхваща и областите Пловдив и Пазарджик.  Червеният код показва, че са възможни бързо разпространяващи се много силни пожари, които са трудни за овладяване.  В Пловдивско вчера пожарникари гасиха..

публикувано на 08.07.24 в 08:26

Започва подаване на заявления за кандидатстване след 7 клас

Подаването на заявления за кандидатстване на учениците след 7 клас започва от днес и продължава до 10 юли включително То се извършва онлайн чрез информационната система за изпити и прием, в която са обявени оценките от националните външни оценявания.  В Пловдив и областта над 5690 седмокласници ще участват за място в гимназия или средно училище,..

публикувано на 08.07.24 в 08:24

Гледат делото срещу близнаците Динкови

В Пловдивския районен съд продължава делото срещу близнаците Борислав и Валентин Динкови от Цалапица. Двамата братя са обвинени в помагачество на 32-годишния Рангел Бизюрев и лично укривателство при убийството на 24-годишния Димитър Малинов на 21 юли миналата година.   Преди началото на съдебното заседание близки, роднини и съграждани на убития..

публикувано на 08.07.24 в 07:52

Изложба отбелязва 105 години от рождението на Николай Хайтов

Община „Родопи“ ще отбележи 105 години от рождението на писателя Николай  Хайтов. Домакин на първото от поредицата събития в общината е Народно читалище „Светлина-1900“ в село Цалапица.  Там ще бъде подредена изложба с плакати на филми по сценарии на Хайтов и пиеси по сборника „Диви разкази“. Ще бъде показан и филмът  „Хорото вътре в мен“...

публикувано на 08.07.24 в 07:47

Над 120 дка земеделски площи изгоряха край Карлово

Трите големи пожара в Пловдивско вече са овладени. В  Карлово са изгорели 100 декара с овес, 10 декара фураж сено, 6 декара розови насаждения и  9 декара овощна градина. Пожарникарите успяха да спасят 430 декара други насаждения. Вероятно искра при работа на селскостопанска машина е станала причина за пожара.  Три пожара в Карловско вдигнаха на крак..

публикувано на 07.07.24 в 22:16