На 14 септември православната църква чества един от най-важните си и тържествени празници – Въздвижение на Светия и Животворящ Кръст Господен. Вярващите се прекланят пред кръста, на който е разпънат Исус Христос. Разпятието се превръща в жертвен знак на спасението и изкуплението от греха.
Църквата извършва поклонение пред пречестния Господен Кръст четири пъти през годината: на третата неделяслед Великденския пост, наречена Кръстопоклонна, на Велики петък, на 1 август и на Кръстовден. По традиция на Кръстовден се спазва строг пост.
През 312 г. Константин Велики потеглил с войските си към Рим, за да спаси столицата от властта на тиранина Максентий. Силите на императора били по-малобройни и затова той поискал подкрепа от Бога. Привечер, когато слънцето залязвало, Константин видял на небето сияен кръст с надпис под него "С това ще победиш". Вечерта сам Господ се явил в съня на императора и му заповядал да направи знаме, подобно на кръста, и да начертае кръстове по шлемовете и щитовете на войниците си. Така със силата на кръста Константин Велики успял да победи войските на тиранина и влязъл тържествено в Рим.
Намирането на Кръста на Голгота става няколко години по-късно, когато майката на Константин, царица Елена, отива да посети светите места в Палестина. През 326 г. тя открила Кръста и на същото място наредила да се построи Божи храм. Той е осветен тържествено на 14 септември 335 г. На този ден се събират хиляди поклонници. За да могат всички да видят Светия кръст, епископът го повдига или го "въздвижва" над главите на присъстващите. От това "въздвижение" получава своето име и празникът.
В народните вярвания денят се нарича Кръстовден и се смята, че днес всички молитви ще се сбъднат. Народът вярва, че на Кръстовден "денят и нощта се кръстосват", което ще рече, че стават равни по времетраене. Смята се, че на този ден настъпва есенният сезон - времето се застудява, водите на морето и реките изстиват. От Кръстовден започва гроздоберът като първото откъснато грозде е нужно да се занесе в църквата, за да се освети. Започва и сеитбата на зимните житни култури.
Кръстовден е и професионалният празник на българските огнеборци. Отбелязва се годишнината от първия пожарникарски събор през 1905 г., когато на практика се поставя началото на организираното пожарно дело у нас.
Имен ден днес празнуват Кръстьо, Кръстина, Кръстан, Кръстана, Кръстен, Кръстена, Кръстил, Кръстила, Кръстилена, Кънчо, Ставри.
Георги Търлев е избран за кмет на пазарджишкото село Драгор. На балотажа той получи подкрепата от над 410 души, което му осигури победата. Местните жители му гласуваха доверие за управлението на селото през следващия мандат. Търлев беше излъчен от ПП-ДБ. Негов конкурент на балотажа бе Асен Чавдаров от "Земеделски народен съюз".
Има съмнение за хранително отравяне в детска градина в Пловдив. Сигналът проверяват здравните власти и Агенцията по безопасност на храните. Десетки деца са потърсили лекарска помощ в петък вечерта, след като още през деня, докато са били в детското заведение, са проявили симптоми на неразположение. Има настанени и в болница, предаде Нова тв...
Жълт код за ниски температури издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 10 области в Североизточна България. Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево, сочи прогнозата на НИМХ. Предимно значителна облачност ще има над западните райони, но само на отделни места е възможно да превали слаб сняг. Преди обяд..
Скиор на 37 години загина днес на пистата „Мечи чал“ край Чепеларе , съобщи за БТА говорителят на Областната дирекция на МВР Елена Стоилова. Сигналът за инцидента е подаден в 10:16 часа. Стоилова посочи, че според подадената информация скиорът е паднал в гората край пистата. Бил е в безсъзнание, със следи от наранявания по тялото. Установено е, че..
Днес ще се проведе втори тур на частичните местни избори за кмет на село Драгор, община Пазарджик. Както и при първия етап, екипи на районното управление и областната дирекция на МВР в Пазарджик ще се грижат и следят за нормалното протичане на изборния ден в населеното място. До избора се стигна след кончината на Георги Цонев, който..