Сред темите на деня е категоричната стъпка, която направиха 14 училища в 10 града в страната, въвели от настоящата 2016-2017 учебна година дуалното обучение. Първата паралелка деветокласници в цялата страна, която ще се обучава по дуалната система по новия закон и без да разчита на проекти, тръгва в Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ . За амбициите на реформата, очакванията и предизвикателствата –директорът Костадин Костадинов.
Дуалното обучение е предизвикателство за нашето училище с почти 110 – годишна история и едно от най-старите занаятчийски училища в България, заяви Костадинов Той подчерта, че със специалността „производство на тапицирани изделия“ в професията „технолог в мебелното производство“ училището дава изпреварващо знание на учениците, тъй като не чака проекти, а „се хвърля в дълбокото“ на база на новия Закон за професионалното образование. Учениците от 9 и 10 клас в тази специалност ще останат в класните стаи на професионалната гимназия, а в 11 и 12 клас – три дни в училище и два дни - в реална работна среда. Това ще се заплаща, учениците ще имат трудови договори и осигуровки. Срещата в реална работна среда ще им даде възможност да се развиват по-добре професионално в бъдеще, подчерта Костадинов.
По думите му обществото е започнало вече да се ориентира към професиите и към професионалното знание, на което принадлежи й бъдещето. Заедно с това трябва да се изучават и различни езици, и новите технологии, защото в мебелната индустрия навлязоха нови машини и представата за „дърводелец“ вече не е актуална. Имаме компютри, лазер за рязане и кроене на дървесина, всичко се обработва в електронен вариант и след това се подава намашината, подчерта още директорът на Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ Костадин Костадинов.
Повече чуйте от звуковия файл:
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности ще се състои следобед. Мястото е кръстовището на улиците „Родопи“ и „Алеко Константинов“. В проекта е заложена подмяна на водопроводната мрежа по следните улици: "Любен Каравелов" ,"Капитан Петко..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..