Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вълната е най-силна в началото

Доц. Марин Русев

Срещата в Братислава  даде много добър сигнал за България. Да се дава такава възможност на български премиер с харизма да очарова, да заема ключова позиция по някои въпроси, да се дава възможност на източноевропейски страни да забележат проблема на България, да забележат и България, е нещо относително ново за един доста дълъг период от време, заяви доц. Марин Русев. 

Тъй като това обаче, с което се занимава геополитиката по принцип, не е конюнктурата,  а търсенето на сигнали, които да утвърдят или отрекат  по-дългосрочни позиции,  сега се видя, че България е забелязана не само туристически, но и географски. Очевидно това не е толкова от обич към България, а от страх, че през България в трудни моменти ще тръгнат „лоши вълни“ към най-близката част на Европа – Централна и Източна, както е в класическите журналистически посочвания в тази част на света, мисля, че това е новост, а в по-дългосрочен план – дори и конюнктура.

Доц. Русев уточни, че ако тази новост всъщност е връщане към времената, когато възниква геополитиката и се забелязва ролята на България, макар и с други мотиви,  днес виждаме ренесанса на геополитическата значимост като оценка в Западноевропейските страни и най-вече на най-близко разположените нови страни-членки на ЕС и на НАТО. Вишеградската четворка е техен най-добър изразител.

Повече от ясно е, че от географска гледна точка, има обособяване на общ интерес, на общо геополитическо съзнание, има обособяване на позицията на новите. Новите страни-членки пожелаха да бъдат въвлечени в положителните тенденции, които Западна Европа успя да наложи над континента. В същото време е очевидно, че новите страни-членки, като по-второстепенни партньори, не са толкова съгласни на 100 % да се присъединяват към политики, които не са изгодни на Източна Европа. Няма нищо странно в този смисъл, че „опърничавите“ в Европа са Унгария, Полша, т.н. Сега виждаме дори и нашия премиер, който казва, че политиката спрямо България трябва да визира неща, които досега не сме си позволявали да претендираме. Така можем да тълкуваме и думите му, свързани с това, как можем толкова много ресурс да харчим в Афганистан, а да нямаме право да си кажем мнението за афганистанците в Европа. Оформя се някаква линия в поведението, нова позиция, която не е класическата „цепнатина“ между Германия, Франция или Англия, а вече виждаме цепнатина между старата граница на Източна Европа и Западна Европа, подчерта доц. Русев.

България трябва да прецизира позицията си към Турция. И лошото е, че ако там сега се случват неприятни неща, следващата Турция за ЕС ще бъде България като проблем на натрупване на такава кинетична енергия, която да помете значителна част от Европа. Най-важното е да бъде гарантирана стабилността в Турция и който успее да го направи, ще бъде най-желаният партньор на България. Ние не трябва да се бъркаме във вътрешната политика на Турция, да й казваме „това е демократично“, а само да искаме тя да е стабилна. Ако тя се разпадне, вълната е най-силна в началото..... подчерта още доц Марин Русев.

 Повече чуйте от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Уволниха държавен служител от Асеновград заради участие в РИК

Скандално уволнение на държавен служител заради назначаването му в 17-та Районна избирателна комисия на Пловдив област. Началникът на Общинска служба по земеделие – Асеновград Ваня Костадинова е била освободена в петък от директора на Областната дирекция „Земеделие“ Ангел Личев.  Костадинова и нейният адвокат са обжалвали в пловдивския..

публикувано на 03.06.24 в 16:12

В агросектора да се подпомагат интегрирани решения

„Когато се вдигне жизненият стандарт на хората и по-голяма част от тях спрат да купуват само най-евтините неща“. Тогава, според доц.  Божин Божинов, експерт по растителна генетика от пловдивския Аграрен университет, ще е възможно да се увеличи дела на пазара на българските плодове и зеленчуци. Според него процесът ще изисква усилията и на..

публикувано на 03.06.24 в 16:11

Демографската пустиня у нас е колкото площта на Дания

В България има цели райони, в които от 30 години не се е раждало дете. Почти 40% от територията на страната ни представлява “демографска пустиня”. Това са места, в които живеят под 10 души на кв. км. У нас площта на тази „демографска пустиня“ е колкото са териториите на страни като Дания и Нидерландия.  Още по – тревожното е, че само за..

публикувано на 03.06.24 в 14:50

Постоянното ходене на избори не носи позитиви на никого

"Това, че ще гласуваме два избора на една и съща дата, вкарва доста повече енергия в изборите. Партиите правят доста големи събития в София, Пловдив и на други места в страната, което означава, че има повече енергия". Това заяви политологът и изборен експерт Даниел Стефанов. Той обаче изрази недоверие, че ще видим съществен скок в активността на..

публикувано на 03.06.24 в 11:12

В момента е неатрактивно да се отваря аптека

„ Организацията беше създадена с условие в нейния устав – член първи, според който собственици на фирми юридически лица могат да бъдат пълноправни членове на организацията и това са лица, при които 50% от собствеността са на магистър фармацевт. Било то с една или с до 4 аптеки, както е в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина “..

публикувано на 31.05.24 в 15:53