Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Запазена фасада на разрушена сграда - допустим компромис

Лекция за съвременните теоретични възгледи, които са се развивали в последните векове в Европа и Италия, заедно с примери за практическото им  приложение за съхраняване на паметниците на културата в градска среда ще изнесе в ГДК  арх. д-р на архитектурните науки Ива Стоянова. Тя е сред  поканените на дискусията лектори във връзка с  опазването и обновяването на паметниците на архитектурата. 

Като пример  за отношението към културното наследство в Италия арх. Стоянова посочи галерията на Виктор Емануил ІІ в Центъра на площада в Милано, съдето са извършени на най-новите дейности по реставриране на фасадата. Местната власт – Общината  не е имала възможност да планира и проведе такава намеса, но  пък фирмите, които са открили нови магазини в галерията, са направили дарение, с което обновяването на сградата е могло да бъде планирано и проведено.

Има и друг механизъм за финансиране, който може да се приеме и като механизъм за  автореклама, защото новият цвят, положен на фасадите, винаги ще препраща през следващите години към тези фирми. Това е нова мода, която се налага. По мнението на една от водещите личности в архитектурния дебат по опазване на старините в Италия -  проф. Амедео Берлини тук не става въпрос за реставрация, а за едно ненужно избелване на фасадите. Те са можели да бъдат единствено почистени и консервирани, а не да им бъде сменен цветът. В  този смисъл съществува тенденция, която се опитва да ограничи намесите  не те да бъдат с реставрационен характер, а ако е възможно,  да бъдат ограничени до консервацията, до необходимите стъпки, които да съживят една сграда функционално,  заяви арх.Ива  Стоянова.

 Повече чуйте от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47

Ще продължи ли проектът за SOS гривна в община Марица?

Иновативният за страната проект за дигитална SOS гривна за жителите на община Марица продължава да действа и през 2025 година, но с намалени параметри. Той ще се финансира от Министерството на труда и социалната политика.  За изминалите две години  гривни са ползвали 184 души, сега ще са само 67, защото бюджетът е орязан.  Целта на кмета..

публикувано на 03.02.25 в 10:11

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11