Ще заработи ли и по какъв начин механизмът за интеграцията на чужденците, получили статут в България и кои от българските общини ще стартират проекти за трайна интеграция на бежанци у нас? Въпросът ще зададем на Гинка Чавдарова – изпълнителен директор на Националното сдружение на общините дни след като въпросът за превръщането на страната ни в буферна зона за мигранти срещу „гъвкава солидарност“ от Европа придоби нова актуалност.
Все още сме далече от конкретиката, тъй като говорим за нови и неизпълнявани досега ангажименти, възникващи на един много по-следващ етап, когато са се откроили хора със статут на бежанец, желаещи да останат в нашата страна. В момента, както е известно, такава голяма група от хора няма, но естествено е в рамките на предварителната подготовка на страната тази наредба да възложи отговорности на общините в страната, главно свързани с битовото устройване на мигрантите, желаещи да останат в нашата страна и които са придобили такъв статут. Това заяви изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Гинка Чавдарова. .
По думите й, на един следващ етап общините чрез своите администрации, ако имат определена нагласа в местната общност, ще могат да приемат определен брой такива хора на своята територия. При създадените настроения и ширещи се страхове обаче това няма да е лесен процес, но така или иначе, като страна - част от европейското семейство с определени ангажименти, трябва да сме наясно с този следващ етап да осигуряват жилища под наем, да улесняват и насочват новите заселващи се жители с намирането на личен лекар, с установяване на контакти със структурите на агенциите по заетост и т.н.
Не мога да кажа, дали отделените средства за това ще бъдат достатъчни да поемат всички тези възложени ангажименти на общините. Предстои това да бъде отиграно, за да се разбере, коментира Чавдарова.
Според Чавдарова интересът е двустранен, но става въпрос за съответната „отвореност“ и нагласа на местното население и община да заработи по този начин. Ние сме в контакт с общини от други държави и виждаме, че подводните камъни са много повече от това, което теоретично можем да си представим. Диалогът с държавата и съответните й структури тече в момента, но в него все още има много условности. Голямото ни безпокойство е в това, как тези хора ще бъда възприемани, за да не се поражда напрежение в местните териториални единици и то да не ескалира до поредица протестни явления.
По-добре да сме с отворени очи в тази ситуация, а не да се затваряме в хипотетични позиции, че това няма да ни се случи. Всички сме част от голяма обществена среда и трябва да се съобразяваме с нея, подчерта още Гинка Чавдарова.
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности ще се състои следобед. Мястото е кръстовището на улиците „Родопи“ и „Алеко Константинов“. В проекта е заложена подмяна на водопроводната мрежа по следните улици: "Любен Каравелов" ,"Капитан Петко..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..