Ще заработи ли и по какъв начин механизмът за интеграцията на чужденците, получили статут в България и кои от българските общини ще стартират проекти за трайна интеграция на бежанци у нас? Въпросът ще зададем на Гинка Чавдарова – изпълнителен директор на Националното сдружение на общините дни след като въпросът за превръщането на страната ни в буферна зона за мигранти срещу „гъвкава солидарност“ от Европа придоби нова актуалност.
Все още сме далече от конкретиката, тъй като говорим за нови и неизпълнявани досега ангажименти, възникващи на един много по-следващ етап, когато са се откроили хора със статут на бежанец, желаещи да останат в нашата страна. В момента, както е известно, такава голяма група от хора няма, но естествено е в рамките на предварителната подготовка на страната тази наредба да възложи отговорности на общините в страната, главно свързани с битовото устройване на мигрантите, желаещи да останат в нашата страна и които са придобили такъв статут. Това заяви изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Гинка Чавдарова. .
По думите й, на един следващ етап общините чрез своите администрации, ако имат определена нагласа в местната общност, ще могат да приемат определен брой такива хора на своята територия. При създадените настроения и ширещи се страхове обаче това няма да е лесен процес, но така или иначе, като страна - част от европейското семейство с определени ангажименти, трябва да сме наясно с този следващ етап да осигуряват жилища под наем, да улесняват и насочват новите заселващи се жители с намирането на личен лекар, с установяване на контакти със структурите на агенциите по заетост и т.н.
Не мога да кажа, дали отделените средства за това ще бъдат достатъчни да поемат всички тези възложени ангажименти на общините. Предстои това да бъде отиграно, за да се разбере, коментира Чавдарова.
Според Чавдарова интересът е двустранен, но става въпрос за съответната „отвореност“ и нагласа на местното население и община да заработи по този начин. Ние сме в контакт с общини от други държави и виждаме, че подводните камъни са много повече от това, което теоретично можем да си представим. Диалогът с държавата и съответните й структури тече в момента, но в него все още има много условности. Голямото ни безпокойство е в това, как тези хора ще бъда възприемани, за да не се поражда напрежение в местните териториални единици и то да не ескалира до поредица протестни явления.
По-добре да сме с отворени очи в тази ситуация, а не да се затваряме в хипотетични позиции, че това няма да ни се случи. Всички сме част от голяма обществена среда и трябва да се съобразяваме с нея, подчерта още Гинка Чавдарова.
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..