30 научно – изследователски центъра и музея в 14 български града, сред които и Пловдив, се включват днес в „Европейската нощ на учените“.
Пловдивската нощ на учените ще се проведе в Медицинския университет, Института по зеленчукови култури „Марица“ и в Университета по хранителни технологии. Там са предвидени кулинарни състезания, изработка на фигури от хляб, фокуси за деца, дегустации на зърнени храни и напитки, научни експерименти.
В инициативата за първи път участва Институтът по зеленчукови култури „Марица“. Там посетителите ще видят уникални нови сортове зеленчуци, най-новата разработка домати "Розово сърце", чушки "Ивайловска капия" и типично български краставици. Ще бъде представен и първият сорт броколи "Искра". Завръща се интереса към родните сортове и чисто българския вкус на зеленчуците, подчерта директорът на Института доцент Даниела Ганева.
Медицинската традиция в региона на Пловдив от античността до средновековието е във фокуса на единайстото издание на „Нощ на учените в Медицинския университет“. Предвидени са лекции на изследователи медици и археолози, които ще представят интересни щрихи от историята на медицината в региона, изложба от артефакти, говорещи за медицинската практика още от древността. Програмата предвижда и международен благотворителен кулинарен базар, а събраните средства ще се използват за подкрепа на археологическите изследвания в Пловдив.
В Градската градина на Пазарджик започна санитарна сеч на дървесната растителност. От общината уточняват, че дейностите целят да се подобри състоянието и безопасността на зелените площи. Санитарната сеч включва премахване на изсъхнали, болни и опасни дървета, както и растителност, която пречи на развитието на здравите екземпляри и намалява достъпа..
Втори ден Асеновград е без вода след поредица от аварии от началото на месеца. От ВиК обещаха до 18 часа навсякъде в града водоподаването да бъде нормализирано, като поетапното й пускане трябва да започне в 16,30 часа. Седем аварии от 1-ви ноември досега отстраняват аварийните екипи на ВиК-а Асеновград. Спуканите стари водопроводи са..
Движението по пътя Лъки – Рожен се ограничава поетапно поради ремонтни дейности на асфалтовата настилка, съобщиха от Областното пътно управление в Смолян. Ограничението е в участъка между километър 31 до 36. Зоната на въведените ограничения е сигнализирана с пътни знаци, поетапно се пропускат колите за преминаване. Графикът на пропускателен..
Автомобил горя тази нощ в пловдивския квартал „Смирненски“, като пламъците са нанесли вреди и на други две коли, паркирани наблизо – съобщават от пресцентъра на полицията в областния град. Инцидентът е станал минути след полунощ близост до кръстовището на улиците „Баучер“ и „Силистра“. Извършен е оглед на местопроизшествието и се води..
Община Пазарджик стартира „Образование без граници“ – приобщаващо образование за повече от 600 деца. Той ще се реализира в рамките на две години и ще обхване повече от 600 ученици в 3 основни училища - ОУ " Любен Каравелов", ОУ "Христо Ботев", ОУ "Св. св. Кирил и Методий" и 3 гимназии - ПГХХТ, ПГСА и СУ "Д-р Петър Берон". Партньор е Центъра за..