Дали дебатът в кандидат- президентската кампания ще се промени зависи от тези, които задават темите и въпросите в надпреварата, коментира в интервю за Радио Пловдив политическият психолог Антоанета Христова. Тя добави, че кампанията е тръгнала от доста време, а сега състезанието е в официалната си фаза и всеки може да поставя темата, която е важна, според него.
Според нея именно тези противоречия налагат като изключително важна темата за промяна в Конституцията. Христова добави, че именно това се е опитал да каже, макар и не в прав текст при представянето на Цецка Цачева, премиерът Бойко Борисов. И аз смятам, че това е пътят, беше категорична тя.
Проблемът е, че тук и сега никой не поставя въпроса за промяна на функциите на президента. Дори кандидатът на БСП тръгна със заявлението, че той приема правилата на играта, такива каквито са в момента. Това е и отговърт на въпроса защо произвеждаме такива президенти – не защото те нямат качества като хора и политици, а защото е необходима промяна на правомощията на този институционален пост.
Според Антоанета Христова, освен за функциите на президента, необходимо е да се говори и за актуалните теми, с които държавният глава ще трябва да се справя. Ако най-голямата тема са бежанците, то ще има и други теми, свързани с консолидацията на обществото, свикването на консултативните съвети и диалога с обществото.
Затова смятам, че на бъдещия президент му трябват качества, които не са генералски, поясни Антоанета Христова. Според нея първото впечатление на обществото към ген. Радев, Цачева и Каракачанов ще премине и все повече ще се налага качество да бъдеш диалогичен и да имаш добра експертиза в сферата на конституционното право.
Хората имат една майка и един баща и асоциациите с „майка на нацията“ не са коректни, така коментира думите на Бойко Борисов при представянето на Цецка Цачева Антоанета Христова.
Тя подчерта още веднъж, че най-важно е да говорим за това какви трябва да са функциите на президента.
Избирайки Цецка Цачева, ГЕРБ пое по-трудният път в тези избори – предизвика негативна реакция в доста хора. Затова сега ГЕРБ ще трябва да убеждава избирателите за нейните качества и затова, че именно Цачева е подходяща да заема президентския пост, каза в заключение Антоанета Христова.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..