Община Пазарджик ще се включи във финансирането на проучванията на селищната могила "Юнаците" и консервацията на находки от халколитното селище, открито там, съобщи кметът Тодор Попов.
През последните години финансовият ресурс за разкопките на могилата, която се намира на 8 километра от града, се осигурява от Регионалния исторически музей - Пазарджик чрез фондация "Балканско наследство" и Министерство на културата.
От историческият музей в Пазарджик посочиха, че селището е датирано към 4 700 - 4 600 г. пр. н.е. и се смята за първообраз на съвременния град. То е с около 2000 години по-старо от градовете в Микенска Гръция, считани за най-древните в Европа, и с 1000 години - от градовете в Месопотамия и Египет, приети за най-ранните в света. От музея припомнят още, че при разкопките тази година е открито златно мънисто в халколитен пласт от около 4 600 г. пр. Хр., което е дало основание на научния ръководител на проучванията доц. д-р Явор Бояджиев да обяви, че това е най-старото обработени злато, намерено до момента в Европа.
В археологическите проучвания на селищната могила "Юнаците", които продължават вече 40 години, са участвали екипи от бившия СССР и Гръция. През последните години на нея се провежда и полево училище по археология с участници от САЩ, Канада, Китай, Франция, Германия.
Всички находки, открити в селището, се съхраняват във фонда на Регионалния исторически музей в Пазарджик.
За конкретна сума засега не може да се говори, съобщи директорът на Историческия музей в Пазарджик Борис Хаджийски. По думите му, тези пари и средствата, които ще се търсят от още няколко източника, трябва да осигурят три месеца годишно работа на обекта.
От 2001-ва година археологическите проучвания на селищна могила „Юнаците“ се ръководят от доц. Явор Бояджиев от Националния археологически институт с музей към БАН. Могилата от 2 декара и селището около нея, обхващащо близо 100 декара, са обитавани от най – ранните земеделци в Европа. Датировката е от около 6 000-та година преди Новата ера и със сигурност може да се твърди, че ние сме началото на Европа, категоричен е ученият.
Тази година за работата си на могила „Юнаците“ археолозите успяват да съберат общо около 15 хиляди лева!
Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%. От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 22.02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Алеко Константинов. Бай Ганьо. До Чикаго и назад, пътеписи, разкази, фейлетони. 402 стр., ок. 7А, Фама+, 2025. Мика Валтари. Синухе Египтянинът. 600 стр., 7А, Изток-Запад, 2025. Владимир Зарев...
Изложба базар на мартеници, изработени от майсторките от Клуб „Българка“, ще се открие тази вечер от 18 ч. в читалище „Възраждане“. Проявата включва литературно-музикална програма с участието на приятели на читалището. Това е втора поред изложба, посветена на 1 март, като началото беше поставено миналата година. Клуб „Българка“ съществува..
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.