Община Пазарджик ще се включи във финансирането на проучванията на селищната могила "Юнаците" и консервацията на находки от халколитното селище, открито там, съобщи кметът Тодор Попов.
През последните години финансовият ресурс за разкопките на могилата, която се намира на 8 километра от града, се осигурява от Регионалния исторически музей - Пазарджик чрез фондация "Балканско наследство" и Министерство на културата.
От историческият музей в Пазарджик посочиха, че селището е датирано към 4 700 - 4 600 г. пр. н.е. и се смята за първообраз на съвременния град. То е с около 2000 години по-старо от градовете в Микенска Гръция, считани за най-древните в Европа, и с 1000 години - от градовете в Месопотамия и Египет, приети за най-ранните в света. От музея припомнят още, че при разкопките тази година е открито златно мънисто в халколитен пласт от около 4 600 г. пр. Хр., което е дало основание на научния ръководител на проучванията доц. д-р Явор Бояджиев да обяви, че това е най-старото обработени злато, намерено до момента в Европа.
В археологическите проучвания на селищната могила "Юнаците", които продължават вече 40 години, са участвали екипи от бившия СССР и Гръция. През последните години на нея се провежда и полево училище по археология с участници от САЩ, Канада, Китай, Франция, Германия.
Всички находки, открити в селището, се съхраняват във фонда на Регионалния исторически музей в Пазарджик.
За конкретна сума засега не може да се говори, съобщи директорът на Историческия музей в Пазарджик Борис Хаджийски. По думите му, тези пари и средствата, които ще се търсят от още няколко източника, трябва да осигурят три месеца годишно работа на обекта.
От 2001-ва година археологическите проучвания на селищна могила „Юнаците“ се ръководят от доц. Явор Бояджиев от Националния археологически институт с музей към БАН. Могилата от 2 декара и селището около нея, обхващащо близо 100 декара, са обитавани от най – ранните земеделци в Европа. Датировката е от около 6 000-та година преди Новата ера и със сигурност може да се твърди, че ние сме началото на Европа, категоричен е ученият.
Тази година за работата си на могила „Юнаците“ археолозите успяват да съберат общо около 15 хиляди лева!
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..
Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..