Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Труд на протест срещу електроцентрала, шефовете й твърдят, че са решили проблемите с шума и миризмите

| обновено на 19.10.16 в 14:21

Контролът върху Централата за преработка на биомаса в село Труд ще продължи като проверките ще са при сигнали и без сигнали, тъй като щом хората се оплакват, очевидно има нещо незаконно. Това обяви директорът на РИСВ – Пловдив Стефан Шилев по повод готвеното за утре вечер протестно шествие на жители на Труд заради системно обгазяване на селото. 

 Хората са категорични, че централата за производство на електроенергия от биомаса системно трови въздуха. Там се преработват силаж и оборска тор и от тях се добива биогаз чрез ферментация.
Превърнати сме в заложници на частни олигархични интереси, обяви Станимир Тончев от Инициативния комитет в село Труд. Той определи като абсурдни измерванията на контролните органи, които не отчитат миризми и замърсявания на въздуха в Труд от централата.    

Кметът на Труд Красимир Минков призна, че не един път е усещал миризма в селото и лично е установявал, че тя е от централата за биомаса. Минков смята, че миризмите са заради контролирано изпускане на газове от централата, но вместо през деня, това вече става след полунощ.

Многократни са проверките на централата, направени от пловдивската екоинспекция по сигналите на жителите на Труд, съобщи Стефан Шилев, уточнявайки, че сам лично е проверявал, дори изненадващо. При последната е усетена миризма само на територията на централата.

Заради нарушения на екологичното законодателство на оператора са наложени три санкции – за нерегламентирано заустване в реката на битови отпадни води, за емитиране нива над нормите на газове серен диоксид и азотни оксиди, както и заради непредставяне на документи за управление на отпадъците, изискващи се от законодателството. Стефан Шилев увери, че догодина са планирани четири проверки през четирите сезона като газовите емисии ще бъдат измервани с мобилни станции на Изпълнителната агенция по околната среда. За да бъде затворен обектът, трябва да бъде установено поне двукратно нарушение на екологичното законодателство, а до момента няма такива констатиции, коментира директорът на РИОСВ-Пловдив. 

СнимкаСобственик на централата за биогаз е фирма "Билд Инвест Сит" ЕООД с двама заявени управители Георги Стоянов и Яков Джаров. Регистрацията им е в Пловдив на ул. „Порто лагос“ №47 ет. 1, съобщи Стефан Шилев.

В интервю за Радио Пловдив управителят на централата Яков Джаров заяви, че проблемът с миризмата в село Труд е вече разрешен. Напрежението, което ИК в Труд създава е изкуствено и то се случва неслучайно преди избори. Ако е имало такава миризма, то те бяха преустановени след предписанията, които ни бяха дадени. Всички уреди, контролни органи и компетентни специалисти, казват, че няма замърсяване. Ние проблем с хората в Труд нямаме, проблеми създава Инициативният комитет, каза Джаров.

Гарантирам, че централата не спира да работи по време на проверките, както ИК от Труд твърди, т.е. ние спазваме всички норми и от централата няма лоши миризми, каза Яков Джаров. Друг е въпросът дали някой иска да сме в Труд или да се преместим. Въпросът е защо това се случва преди избори. Готови сме да пуснем жалба до прокуратурата, защото ИК ни упреква, че вредим на здравето на хората, а това не е вярно.

Яков Джаров изрази готовност за нова среща с хората от Труд, за да обясни, че не централата е виновна за всичко, за което те я обвиняват. Мирише, шуми вибрира - за всичко, за което се сетят - централата е виновна. Ние сме под постоянен мониторинг и ни проверяват ежедневно. Дори вчера ни провериха от икономическа полиция. И всички проверки показват, че централата не създава проблеми и обвиненията към нея са безпочвени и са плод единствено на предизборни настроения, каза в заключение управителят на съоръжението Яков Джаров.

Независимо от това  Инициативен комитет хората от Труд заяви готовност за провеждане на протестни шествия докато, според тях, миризмите изчезнат. Поредното шествие ще е утре - в 17,30 жителите на Труд се събират пред читалището и в 18 ще блокират за кратко Карловския път, който минава през селото.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Ново Железаре са по-активни от Войнягово в кметските избори

Близо 29 % е активността до обед  на изборите за кмет в карловското село Войнягово . До 12:30 часа са гласували 245 от всичките 848 жители с право на вот, сочат данните на Общинската избирателна комисия в Карлово.  Гласуването е в две секции в селото и протича нормално, без нарушения. Кандидатите за кмет са петима -  Тодор Минковски, Петър..

обновено на 20.10.24 в 17:59

В Ново Железаре и Войнягово гласуваха повече от половината избиратели

50,59% е избирателната активност към 17,30 часа в карловското село Войнягово , където се провеждат частични избори за кмет.   Гласували са  429 от имащите право на вот  848 жители на селото. До момента изборният ден протича нормално, няма регистрирани жалби и сигнали за нарушения , съобщи Ивелина Димовска , председател на Общинската..

публикувано на 20.10.24 в 17:55

Чепеларе привлича все повече туристи не само през зимата

7-процентов ръст на туристи отчита Чепеларе от началото на годината. Постъпленията от туристически данък в общината са над 400 000 лв. и са рекордно високи, съобщават от Туристическия информационен център в града. Оттам подчерават, че летният туристически сезон в Чепеларе и района е бил изключително успешен. Посетителите са предимно български..

публикувано на 20.10.24 в 17:33

20 октомври е Световен ден за борба с остеопорозата

По повод Световния ден за борба с остеопорозата 20-ти октомври четири общини в Пазарджишка област организираха измервания на костната плътност. Кампанията в Белово, Ракитово, Велинград и Пещера започна в началото на октомври и е по инициатива на Регионалната здравна инспекция в Пазарджик и асоциация „Жени без остеопороза“.  Измерена е костната..

обновено на 20.10.24 в 14:33

Произведеното в България поскъпва, част от чуждата продукция поевтинява

Тази есен се наблюдава ръст в цените на част от плодовете и зеленчуците родно производство. Поскъпването на българските плодове и зеленчуци е с над 20% спрямо есента на миналата година.  По – скъпи са чушките, патладжаните, марулите, рекордно и поскъпването при зелето. Българската продукция е на изчерпване и това е една от причините за..

публикувано на 20.10.24 в 14:33