„Пътят на актьора“ - така се нарича книгата на доц. д-р Любомир Караджов, преподавател по PR в АМТИИ, събрала очерци за 15 български театрални творци. Всички те - актьори, режисьори и педагози, в откровени изповеди пред автора, споделят преживяното по пътя на формирането и утвърждаването си на българската театрална сцена.
Книгата е написана „на един дъх“ през лятото на 2016 година. В основата на очерците са личните срещи на автора с артистите, каза в интервю за Радио Пловдив Любомир Караджов.
Впечатляват откровените изповеди на Мариус Куркински, Герасим Георгиев-Геро, Лилия Маравиля, чийто творчески път се пресича с десетки други актьори, режисьори и върхови за театралната ни сцена спектакли, но не липсват и признанията за колебания и неувереност в определени моменти от пътя им в изкуството.
Невероятен жест към Любомир Караджов прави големият Йосиф Сърчаджиев. Той предоставя на автора непубликувани до момента спомени за личните си срещи на сцената и в живота с Апостол Карамитев и Наум Шопов, писани в „инсултната“ за Йосиф 2004 година.
Полифоничната Милица Гладнишка, куклената актриса Десислава Чардаклиева и „трите мечки“ Захари Бахаров, Юлиян Вергов и Владимир Карамазов също са сред любопитните „герои“ на книгата.
В нея опитът си на педагог и голям български театрален режисьор споделя проф. Пламен Марков, неговите ученици Александър Стефанов и актрисата от варненския театър Гергана Арнаудова, както и поемащия по пътя на Мелпомена 17-годишен Недялко Стефанов, обявен за театрално дарование.
В книгата авторът е включил и спомените на Гергана Тодева-дъщеря на голямата българска актриса Златина Тодева и актьора Никола Тодев, както и акценти от 95-годишната история на варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“, представени от артистичния директор Веселина Михалкова.
По този начин изданието „заключва“ в себе си поне 50 години от развитието на българския театър. Според специалисти това превръща книгата „Пътят на актьора“ в ценна снимка на знаков период от драматичното ни изкуство, осмислен и представен през очите на едни от неговите значими творци.
Книгата „облича“ своето любопитно съдържание в изискано и артистично представено книжно тяло с твърди корици, луксозна хартия и цветен снимков материал. Изданието е финансирано от ОДТ „Апостол Карамитев“-Димитровград.
Авторът съвместно с театъра в Димитровград предвижда премиери в Пловдив, Димитровград и Варна с присъствието на актьори от страниците на книгата.
Осем творчески работилници, изложби, лекции и литературен куиз включва проектът „От Аз-буки до Изкуствения интелект“ на Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. До края на април в библиотеката ще се открият калиграфска работилница под ръководството на художничката Захарина Петрова от Нов български университет и ателие по цианотипия –..
Съвместна изложба на двадесет автори ще бъде представена в пловдивската галерия “Резонанс” днес от 18 часа. Шестнадесет от тях са завършили Националната художествена гимназия “Цанко Лавренов” в Пловдив през 1995 година, а четирима от участниците са техните преподаватели по специални предмети. Юбилейната изложба е посветена на 30..
Историческият сборник „Неразказаната история за Троянската война“ ще бъде представен тази вечер в читалище „Св. св. Кирил и Методий“ в град Раковски. В книгата четиримата изследователи поддържат тезата, че българите са наследници на траките-пеласги, което ги прави коренно местно население на Балканите. Представени са генетични проучвания,..
Литературна среща с поета Иван Пехливанов ще се проведе тази вечер в пловдивското читалище „Възраждане“. За автора и неговото творчество ще говорят доцент Тодорка Димитрова и литературният критик Марин Кадиев. Иван Пехливанов е пловдивски поет и автор на песни. По-голямата част от творчеството му е на родолюбива тематика, свързана с..