За кампанията, която в европейски мащаб тази седмица тече под надслов „Частица от теб може да бъде за някого целия свят“, проблемите, обществената информираност и нагласите по темата за донорството – събеседник – д-р Костадин Чифлигаров – координатор по донорство в УМБАЛ „Св.Георги“ – Пловдив.
Донорството и трансплантацията е свята и висша медицинска дейност, неин връх и не вярвам, че в 21 век може да има човек, който да не разбира задачите и целите й. Българинът обаче в тежкото си ежедневие най-малко е подготвен и се замисля за донорството в критичен момент и успява да обсъжда проблемите, зад които се крие и горчива истина – глобална липса на доверие в българския лекар. Тази политика е градена с години и за съжаление, това недоверие го виждам в очите на пациентите дори тогава, когато като медици се справяме доста добре. Когато обаче говорим за донорство в тежък момент, нещата изглеждат грозно – изключително негативно отношение към повдигнатите въпроси. Това каза д-р Костадин Чифлигаров – координатор по донорство в УМБАЛ“Св.Георги“.
Българинът мисли от днес - за утре и изобщо не се замисля за това, че има и „утре“, и „другиден“. Хората избягват да мислят по този въпрос, защото и без това животът им е достатъчно тежък. Не трябва да забравяме обаче, че развитите страни в областта на донорството са страни с изключително висок стандарт на живот. Доверие към здравната им система, към здравните им работници......... Липсата на информация води до недоверие, несигурност, нежелание да се дискутира. Нежеланието пък да се дискутира води до ниски реализирани донорства и трансплантации. А ниският брой трансплантации води до ниска осведоменост. Това е порочният кръг, от който трябва да избягаме. Нещо като параграф....не 22, а - 23, заяви д-р Чифлигаров.
В Пловдив досега тази година няма донорска ситуация. Досега основната донорска база тук беше УМБАЛ „Св. Георги“, но с изместването на пациентопотока в групата на онкология, възрастни пациенти с множествени заболявания, 24-часова спешност, много наподобяваща работата в „Пирогов“, се намали активността и участието на базата, от гледна точка на Пловдив. Надявам се обаче със завършването на проекта, който сега се осъществява, свързан с мозъчните инсулти, това да рефлектира и върху подобряване на дейността, свързана с осигуряването на реални донори, заяви д-р Чифлигаров.
Благодарение на дейността на Изпълнителната агенция по трансплантации, сега съществува реална тенденция към увеличаване на броя на трансплантациите, което бе подчертано и от ЕК. Доказали сме с времето, че имаме изградена работеща система. Дейностите по трансплантациите обаче са непредвидими, но това, което може да се планира, са донорските бази. Като радостен, д-р Чифлигаров посочи факта, че България и Латвия са били обявени като перспективни страни България за развитието на донорските програми във връзка с последните данни от извършените трансплантации. На тази база е била и поканата от Испания за старт на проекта за целево обучение на медицински специалисти в областта на неврохирургията и ако се окаже, че пациентът евентуално би могъл да влезе в графата като евентуален донор, те да предприемат необходимите специализирани действия, като стартират програмата за това в пълен обем. 100 донорски случая - това са 300 спасени човешки живота. Това е желанието ми, подчерта още д-р Косадин Чифлигаров. .
Повече чуйте от звуковия файл:
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..