Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книга на Димитрина Асланян представят в Пловдив

| обновено на 27.10.16 в 08:57

Първата френскоезична "История на България от древността до наши дни" /Histoire de la Bulgarie de l'Antiquité à nos jours/, написана от български автор – Димитрина Асланян, ще бъде представена в Литературния салон на читалище „Алеко Константинов” - Пловдив  днес от 17.30 ч. от Евдокия Емануилова - историк.

Авторката доц. Димитрина Асланян живее от 1967 г. във Франция и е физик по образование и професия. След края на своята научна кариера в Университета „Пиер и Мария Кюри” - Париж, Димитрина решава да напише кратка история на България на френски език. Дръзкото си навлизане в областта на историята обяснява с "желанието да популяризирам историята на България - както за масовия читател франкофон, така и за второто поколение български емигранти, живеещи във Франция".

Първата и засега единствена пълна история на България на френски език, е преведена на италиански и английски. Предстои публикуването на книгата на български език. Екземпляри от изданието можете да видите в библиотеката на читалище „Алеко Константинов”, като преводът на части от книгата е направен специално за срещата в Пловдив.

На срещата ще присъства нейният съпруг – Рафи Асланян, с когото Димитрина Асланян написва на френски език сборник биографични есета за видни наши будители от XIX и XX век, борили се за освобождение и възход на българския народ „Forgerons de l’histoire bulgare“. През последните десетина години г-жа Асланян пише статии за историята на българските градове, а след това и за големите български писатели, които публикува на френски език в издаваното от писателя Тончо Карабулков списание „Периодичен преглед на живота в България”. Те напуска този свят в началото на 2015 г.

На снимката инж. Рафи Асланян, чието първо работно място през 1955 г. е точно Радио Пловдив.

СнимкаАз съм българин! Това казва на всички, които го попитат Рафи Асланян, който от 49 г. живее и работи в Париж. Той е роден в Пловдив и през 1967 г. заедно със съпругата му доц. Димитрина Иванова Асланян емигрират от тогавашния режим във Франция. 

Първото му работно място през 1955 г. е като инженер в Радио центъра в Пловдив, след което следва научна кариера в София. Той е един от  създателите на първия български компютър „Витоша“, има и много научни открития и патенти.

И сега на 86г. той работи във фирма, занимава се с внедряването на 32 млн. електронни електромера в електрическата система на Франция. Той пристигна в Пловдив за представянето на първата френскоезична "История на България от древността до наши дни", написана от съпругата му. Една премиера организирана от историка Евдокия Емануилова след среща с него в Париж.

Още от интервюто на Живка Танчева с Рафи Асланян.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Благотворителна фотографска изложба в Arsenal of art

Благотворителна изложба фотографии се открива тази вечер в галерия Arsenal of art в Капана. „Да станем съучастници в доброто!“, призовават фотографките Гергана Кунчева и Деница Кирова. Художникът Ангел Гешев, собственик на галерията съобщи, че изложбата се прави послучай 10-годишния юбилей на Aresanal of art и е в подкрепа на малките герои..

публикувано на 16.01.25 в 07:07

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

Премиера на спектакъла „2084. REX. Или последният цар на света“ ще се състои тази вечер в голямата зала на Драматичния театър в Пловдив. Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин, а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски. В спектакъла участват Малин Кръстев, Борис Кръстев, Алексей Кожухаров, Елена Кабасакалова,..

публикувано на 16.01.25 в 07:01

Изложба „Живописни рисунки“ на Бояна Попова в ГХГ

С „ Живописни рисунки “ на  Бояна Попова  Градската художествена галерия  сложи началото на новия си изложбен афиш за 2025 г.  Картините на художничката са дръзки, метафорични, лаконично анекдотични. В тях са закодирани човешките емоции, видяни през погледа на Бояна Попова. Сред често срещаните образи са котките и човешките форми...

публикувано на 15.01.25 в 08:05

Доц. Деян Статулов представя "Между два кадъра"

„За киното и хората през погледа на Деян Статулов“ е темата на първата  среща за 2025 година в литературен клуб Spirt &Spirit. Модератор на разговора с доц. Статулов ще е Александър Секулов. 51 съвременни творци споделят свои истории от света на българското кино в книгата „Между два кадъра“.  Сред героите на книгата са Ана Пападопулу, Васил..

публикувано на 14.01.25 в 06:31

Започва конкурсът за Наградата за поезия "Иван Николов"

Красимир Лозанов, търговски директор на издателство "Жанет 45" ще оповести статута на Националната награда за поезия "Иван Николов". Тя е учредена от „Жанет 45“ през 1994 г. Нейната цел е да отличи и подкрепи български автори за високи постижения в поезията.  Тази година призът ще бъде връчен по-късно - на 21 март, обясни Лозанов. Една от причините е,..

публикувано на 13.01.25 в 10:27