Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наказания за тези, които рушат паметници на културата

Снимка: Веселина Пеева

Германският град Гьорлиц, съвсем близо до Дрезден в провинция Саксония, има богато архитектурно наследство – ренесанс, готика, барок, арт нуво, което, за разлика от повечето германски градове, не е разрушено  през втората световна война.

Повод да го споменем бе поканата към ръководителя  на дирекция „Опазване на паметниците на културата“ в Гьорлиц Петер Мичинг да  сподели опита на Германия и на старинния град за опазване на старинните сгради – паметници на културата.

Неговият център, за който свидетелства карта от 1650 г., е напълно запазен до днес и бе демонстриран  по време на двудневния форум-дискусия, който продължава и днес в  Дома на културата „Борис Христов“ под  надслов „Недвижимо културно наследство – опазване, контрол, санкции“.

Сградите – паметници на културата в Гьорлиц са над 4000, 75% от тях са реставрирани. Сред тях е и най-старата ренесансова бюргерска сграда в Германия, в която в момента се намира  Силезийският музей.

Част от старините години наред са имали неприветен вид /градът е бил в пределите на ГДР/ сред тях и такава – чиято вътрешна структура е отсъствала почти напълно и друга – със зазидан повече от 300 години портал – днес превърнати в малки градски бижута – семпло и с финес.

А  логиката на реставраторите-архитекти в подхода към старините сякаш казва всичко с цитираната от Петер Мичинг фраза – „Ако два камъка лежат добре един върху друг, значи може да бъде реконструирано всичко“. С  него разговаря Веселина Пеева: преводът е на Киро Киров




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54