Публикуваният вече за обществено обсъждане проект за Бюджет- 2017 коментира в интервю в предаването „Ден след ден“ проф. Искра Христова- Балканска от Икономическия институт на БАН.
Въпреки че образование, здравеопазване и отбрана са обявени като приоритети- те не са финансово подплатени. Според нея бюджетът показва отказ от реформи. На пръв поглед министерствата получават допълнителни суми за финансиране, но те са за покриване на стари проекти, не се виждат нови инвестиции по отношение на по- добра производителност на труда, например.
Една част от средствата са за рефинансиране за големите проекти по оперативните програми.
Ние имаме потребност от пари в нови технологии и образование, но такива не се виждат – каза професорът.
Говори се и планира повишаване на заплатите на учителите, но това, което е важно - млади хора да се включат като преподаватели, но няма стимули за млади учени в изследователските институти.
Ситуация на застой и нереформиране на икономиката е това, което ще наложи бюджетната рамка – сочи анализът на проф. Балканска. Тя добави, че ако не се премине към политика за стимулиране на производства с по- висока добавена стойност- в българската икономика няма да има развитие.
Доказателство за липсата на развитие е и това, че банковите депозити се увеличават, че хората нямат стимул да вкарат тези пари в икономиката.
Риск си остава между фирмената задлъжнялост и дълговете на хората, роенето на фирми, които дават бързи и лесни кредити, допълнително утежняващи положението на по- бедните хора.
Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева. По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..
По случай "Щедрия вторник" между 3 и 5 декември Българската болнична асоциация организира кампания по кръводаряване заедно с Националния и регионалните кръвни центрове от страната и с партньорството на фондация BCause. Освен да благодарим на тези, които даряват, празникът е повод да обърнем по-сериозно внимание на темата за дарителството в здравния..
Включване на нови профилактични изследвания в пакета, заплащан от Здравната каса, предлагат от здравното министерство с нормативни промени. Целта е ранното откриване на хронични бъбречни заболявания и рак на маточната шийка. Предложението предвижда НЗОК да поема две допълнителни изследвания за оценка на бъбречната функция. Идеята е да се..
Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора. В Пловдив..
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..