Най-голямото предизвикателство за бюджета за следващата година беше да успеем да вместим нашите приоритети при намаляващ дефицит и запазванe на данъчната система.
Министрите одобриха проектите за държавния бюджет, бюджета на Държавното обществено осигуряване /ДОО/ и бюджета на Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/ за 2017 година. Одобрена беше и тригодишната бюджетна прогноза за 2017-2019 година.
Продължава политиката за увеличаване на минималната работна заплата /на 460 лева/, каза Горанов. Той определи бюджета за 2017 година като консервативен, изпълним и съставен в условията на растящ БВП.
Според икономиста Красен Станчев въпросът е дали бюджет - 2017 можеше да е и по- добър!
Не смятам, че бюджетът е оптимистичен. В макрорамката не са заложени корекциите от последната оценка за икономическото развитие за тази година, както и за миналата. Тази година за деветмесечието ръстът е около 3 процента, не е ясно защо се залагат 2,5 за догодина, коментира той.
По думите му, оптимистичен може да бъде бюджет, който прилага мерки за подобрение на стопанското развитие на страната, но това не е предвидено. Според него неоправданите са увеличените разходи в здравеопазването. Това, което знаем е, че има увеличение на трансферите към бюджета на НОИ.
С 1 процент се увеличават вноските ни за следващата и по- следващата година към НОИ. В същото време имаме увеличение на разходите, което означава, че производството на дефицити в НОИ ще продължи, обясни икономистът. В здравеопазването не могат да се дават повече пари, защото това е като да се налива вода в сито. Проблемът е, не че няма пари, а че се харчат неправилно, добави анализаторът.
Тревожно, твърди още той, е запазването на равнището на безработицата. В такава ситуация да вдигаш МРЗ и да намаляваш шансовете за наемане на хора е меко казано безотговорно - каза Станчев. Хубаво е, че се дават повече пари за образование.
Нашите ангажименти към НАТО са основание за увеличение на бюджета в сектор сигурност, а не бежанците - така Красен Станчев коментира по- високия бюджет за отбрана. Той поясни, че България не изпълнява разходите си като член на НАТО през последните години, а рисковете са по- големи. Като пример той даде фактът, че страната ни има повече адмирали, отколкото кораби, а заплахата от Североизток и в Черно море нараства.
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..
Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..