Като министър на просвещението Стоян Омарчевски прави реформи образованието и книгоиздаването, за които днес почти 100 години след неговия 3 годишен мандат, ние продължаваме да мечтаем. Някои се представят като иновативни днес, а за други- още по- фрапиращо- водят се битки за реализацията им.
Задължително основно образование, разделяне на средния курс и ориентирането му към придобиване на специалност са тези на сегашните промени в просветните правила, а издателите само могат да си мечтаят за освобождаването поне на детските книги от данъци, което Омарчевски разпорежда.
Сред заслугите на тригодишното му управление 1920-1923 година е правописната реформа, създаването на Художествената и Музикалната академия. С неговите усилия са издействани средства за строителство на нови училища, приоритетно в селата и малките градчета и от 561 училищата в България наброяват 1676.
Припомняме част от делото на този нееднозначен, но енергичен политик, защото точно по негова инициатива 1 ноември е определен като ден за почит към народните будители.
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..
Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза. Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..