От какъв политически дебат се нуждае България и как се промени държавата в годините на прехода, отразена в огледалото на поредната кандидат-президентска кампания? Този път без алтернатива за правото на вот, но с право на избор да дадеш или да откажеш подкрепа на кандидатите за най-представителния пост в държавата. За стила на кампанията и очакванията от нея ще разговаряме с Георги Марков – бивш конституционен съдия и депутат от Великото народно събрание.
Балотажът за президентските избори е сигурен, както е сигурно и това, че до сега нито един кандидат-президент не е успял, ако няма голяма партия зад гърба си. Изборите този път са непредсказуеми по две причини. Първата: по време на кандидат-президентската кампания бе направено внушение, че гласуването е задължително и затова може да се очаква, че по-голяма част от хората ще излязат да гласуват. Гласуването обаче не е задължително, защото българската Конституция има пряко действие и тя не може да бъде игнорирана. Дори във всеки член на Закона да пише, че изборите са задължителни, и дори и да има санкция, каквато сега няма, те пак няма да са задължителни и ако един гражданин не желае да гласува, ще се позове на прякото действие на българската Конституция. На второ място Марков посочи, че са измисени доста глупави неща в бюлетините като аксесоари и „квадрадчетата „не съм за никого“. В бюлетините за избори не може да пише нищо друго, освен имената на партиите и на кандидатите, подчерта Георги Марков.
Страната ни има нужда от друг дебат, който да отговори на въпроса „къде сме в момента“. ЕС няма да издържи дълго в този си вид, Вишеградската четворка категорично заявява, че не иска да се чувства повече в подчинено положение от Брюксел. Очевидно ще се върви към Европейски съюз на силни национални държави, а не към Съединени европейски щати, към които е пригоден сегашния договор и който очевидно вече не издържа.
Чуйте повече от звуковия файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..