Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младите хора трябва да познават правата си, но и опасностите

Атанас Илиев

Конституцията, властта, човешките права, интернет-опасностите – теми в  „Час по етика и право“. Предизвикателствата на времето, в което живеят българските тийнейджъри резорнират с въпроси в упор не само към семейната, но и към училищната среда.  И ако обществото е загубило ориентири в ценностната си система, пренася децата си в жертва. За да не се случи това, в час ще влязат магистрати от три прокуратури. За стартиращата днес кампания на Апелативна прокуратура-Пловдив и Регионалното управление на образованието  - събеседник е Атанас Илиев – говорител на  Районна прокуратура – Пловдив. 

Стартираме доста сериозна кампания в 40 училища в града и във всички  десети класове ще бъдат проведени такива обучения. Целта е да запознаем младите хора с основните опасности, които ги дебнат. Намираме, че контактът с нас би изиграл превантивна и обучителна роля,  като се надяваме да бъдем интересни, подчерта Атанас Илиев.

По думите му,  прокурорите осъзнават, че това е огромно предизвикателство за тях и затова ще се опитат да се отнесат към задачата с максимална отговорност. На учениците ще бъдат разказани конкретни казуси по конкретни дела с осъдителни присъди. Младите хора трябва да научат, че понятия като „прокуратура“, „престъпление“  не са имагинерни, а са нещо реално и опасно и те трябва да се пазят и да бъдат внимателни.  Функцията на прокурорите, освен да повдигат обвинения на престъпниците пред съда, е и че  имат  и превантивна роля.  Една от най-важните задачи в борбата с престъпността е превенцията. Младите хора трябва да познават правата си и да са наясно с опасностите, които ги дебнат. Много са случаите на престъпления, извършени от млади хора, като причините за тях може да са увлечение, лекомислие или липсата на култура, че вършат престъпление. Особено опасна е комуникацията с непознати хора в интернет и младите хора трябва да бъдат много внимателни, защото компютърните престъпления, за съжаление, вече са твърде обширна тема. Надяваме се не да изградим настроения и впечатления, а ясно съзнание за реалната ситуация в момента, заяви Атанас Илиев.

Повече чуйте от звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28