Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На икономиката нищо й няма - малко е умряла

В интервю за Радио Пловдив макроикономистът и преподавател в УНСС професор Боян Дуранкев смята, че бюджетът за следващата година няма да промени ситуацията в България. Страната ни е на последно място в ЕС по доходи, производителността на труда ни е два пъти по ниска от средноевропейската, а заплатите 6 пъти по- ниски. 

Според изчисленията на професора при тези данни минималната заплата у нас трябва да бъде 1118 лева. В нашата държава се прилага моделът на неолиберализма, а капиталът винаги е против растежа на работната заплата, на едрият капитал и сегашните 420 лева МРЗ му се струват супер пари, коментира Дуранкев и добави, че увеличението на минималната заплата на 460 лева няма да доведе до съществени промени. 


Той е привърженик на тезата, че ръстът на заплатите води до по- високо потребление, а то от своя страна до по- високо производство и растеж на икономика и доходи. Професорът обвърза растежа и с образованието и трудовите умения и припомни, че страната ни има неблагоприятни демографски данни и сериозни образователни и научни проблеми.


Боян Дуранкев цитира и нобелиста по икономика Джоузеф Стиглиц, според когото в ЕС е налице задълбочаващо се социално неравенство като у нас то е най- голямо. По думите му, расте броят на хората, които са готови да сключат сделка и с дявола, за да получат повече. Преподавателят в УНСС е категоричен, че растат банковите сметки на свръхбогатите хора у нас, които могат да си купят всичко, докато спестяванията на повечето хора са между 1000 и 1500 лева. Свръхбогатите хора живеят в  капиталистически комунизъм.

Макроикономистът е сигурен, че  предстои социална революция, защото светът се променя и България също.  "Проблемът е не само минималната работна заплата, а общото икономическо състояние. В момента на икономиката нищо й няма – само малко е умряла. Около 20 години ни трябват, за да се подобри картината и българинът да намери достойна работа и заплащане в добри предприятия. Промените са необходими, дано не бъдат драматични", коментира проф. Дуранкев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56