Опашките във Великобритания в изборния ден бяха огромни, дори това да изненадва хората от България, увери в интервю за Радио Пловдив Гергана Манолова, от българската общност на Албиона, наблюдател на изборите в Лондон.
При нас, във Великобритания, има проблеми, които са в голямата си част логистични, каза още Манолова. В Турция избирателите знаят къде да намерят секциите, защото те съществуват от години. В Англия обаче не е така – разкриват се нови секции, няма информация къде са те и как хората да ги открият.
Въпреки това доброволците във Великобритания са много и те дават всичко от себе си, за да помогнат на изборния процес, добави Гергана Манолова.
Тя коментира и изборния резултат от първия тур на президентския вот. Може би българските избиратели виждат в Румен Радев независима кандидатура, но дали това е така предстои да разберем.
Смятам, че много българи във Великобритания остават разочаровани от този резултат, защото те изповядват десни ценности. Те гласуваха главно за Трайчо Трайков, кандидатът на РБ, поясни Манолова.
Според нея разделението на българското общество си е проличало и по начина, по който се е осъществило гласуването, отново по оста на противопоставяне Русия – Запад.
На въпроса дали ще гласува на балотажа Гергана Манолова беше категорична, че ще го стори, както ще направят, според нея, и голяма част от нашите сънародници във Великобритания. Тя обобщи като посочи, че ще ги цитира: „Как няма да гласувам? Аз съм българин, това е мое право“!
Затягане на коланите вероятно ще има през следващата година – това може да стане като не се увеличават и индексират пенсиите, а заплатите бъдат временно замразени. Това обаче няма да се дължи на еврото, а на неща заложени от правителството още миналата година. Това коментира икономическият анализатор Светозар Гледачев. Добави още, че..
Народна библиотека “Иван Вазов” стартира радио “Книгоманче” с цел да върне децата обратно в читалните. В опит да бъде близо до съвременното поколение, но и до му покаже магията на книгите, каналът е в ютуб – платформа за споделяне на видео съдържание. Инициативата дава възможност на слушателите да се насладят на актьорски четения на любими..
Изборите за Общински съвет в Пазарджик преподредиха политическата карта на общината. Малко над 35 % от избирателите дадоха гласа си на извънредния вот тази неделя. С най-голяма подкрепа е ДПС, следва ги коалицията, от която е кметът Петър Куленски - ПП ДБ, трета изненадващо се подрежда партия "Свобода", едва след нея са БСП, ГЕРБ и коалицията на..
Всички 20 живи заложници бяха освободени от „Хамас“ днес и посрещнати в Израел. От своя страна Израел ще освободи 2000 палестински затворници. Споразумението между Израел и „Хамас“ за прекратяване на войната в Газа ще бъде „историческата зора на нов Близък изток“, заяви пред извънредната сесия на израелския парламент американският президент Доналд..
Наблюдатели на Сдружение „Законност и демокрация“ вчера следяха частичните избори в община Пазарджик. Те бяха концентрирани върху гласуването в пет от селата на общината, където има преобладаващо ромско население и големи ромски махали. „Установихме, че има контролиран вот. Имаме достатъчно данни да смятаме, че той е и купен. Видяхме брокери..