Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Американците казаха "НЕ" на либерализма

Очаквах Доналд Тръмп да бъде избран за президент. Бях убедена, че няма да бъде избрана жена на този пост, заяви в интервю за Радио Пловдив социологът Татяна Буруджиева.

Според нея няколко неща са показателни за този избор. При избора на Обама американците тръгнаха с големи надежди за друг начин на живот. Тези надежди на америкинеца от средната класа и обещанията за промени в здравната система обаче не се сбъднаха и дадоха основание на избирателите да не дадат доверието си на Демократическата партия, чийто кандидат беше Хилъри Клинтън.

Буруджиева добави, че изборът на американците от тази нощ казва „не“ на либерализма.

Тя подчерта, че в САЩ няма значение колко екзотичен е кандидатът за президент, когато той стане президент веднага влиза в рамки. Днешната реч на Тръмп като президент е показателна в този смисъл. Първата му реч като президент няма нищо общо с речите му като кандидат-.президент.

Днес той обеща, че ще строи мостове и магистрали, но не се занимаваше с крайните си ексцентрични идеи. Това не пречи да следим с внимание действията му, защото част от нещата, които обеща, ще се случат. И първото от тях ще е свързано с имиграцията. Нелегалните имигранти ще са в началото – политиката на САЩ ще се промени в тази посока.

Татяна Буруджиева смята, че относно външната политика по- скоро Тръмп ще послуша екипа и си и мнозинството в Републиканската партия. Да се надяваме, че САЩ няма да продължи политика на Хилъри Клинтън, която декларира, че ще въоръжава кюрдите. Т.е. нас в България ни удовлетворява политиката, при която Америка не се ангажира със всички регионални конфликти в близост до страната ни.

Русия обяснимо се радва на избора на Довалд Тръмп, защото Клинтън правеше много антируски изявления. Добре е да се погледне позицията на републиканците по отношение на външната политика, за да разберем какво ще направи Тръмп, подчерта Буруджиева.

Според нея е нормално Европа да е по-предпазлива в оценките и очакванията си, защото е конгломерат от много държави. Добре е европолитиката да постигне повече самостоятелност в отношенията със САЩ. Това е голямото предизвикателство пред ЕС и още - важна е битката, която Европа ще започне, за да изгражда своя система за сигурност. Именно тук ще се стигне до конфликт на интереси, защото Европа ще прави тази система извън НАТО. А така се засягат и интереси на оръжейната промишленост и това е важно, каза още Татяна Буруджиева.

Тя коментира и Националния референдум в България. Ясно е, че промяна трябва да се случи – това поискаха хората. Подкрепата за референдума е глас за тази промяна и фактът, че тя е задължителна и ако политиците не чуят хората те са обречени.

Другият въпрос, който поставя референдумът, е за начина, по който функционира системата за произвеждането на избори в България. Досега от тази система винаги са се оплаквали всички политици, сега вече се оплакват и гражданите.

Според Буруджиева обаче инициаторите на референдума сами не са си изяснили нещата, свързани с промяната на избирателната система. В желанието  си да постигнат промяна на системата като цяло, те изпадат често в разминаване между думите и техните значения. Ако обаче се тръгне към промяна това ще е крачка на политиците към желанието на хората.

Татяна Буруджиева каза, че гражданите са показали, че не искат да тълкуват и да разбират увъртените обяснения на политиците. Те искат яснота и затова често обясненията на ЦИК им звучат като опит а се бламира референдума.

Според нея единствено честният и откровен диалог с гражданите е правилният път и ход, който политиците трябва да направят. Това е единственият шанс за ефективна промяна на системата. И част от този разговор е и възможността да се направи така, че провеждането на референдуми у нас и реалното взимане предвид на мнението на хората да стане реалност, а да не е законодателно стопирано, както е сега, добави в заключение Буруджиева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45