Четирите водещи пловдивски университета ще изградят заедно Център за върхови постижения с европейско финансиране по оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Той ще работи в областта на индустрия за здравословен живот и биотехнологии и ще е на стойност до 70 млн. лева.
Университета по хранителни технологии ще участва заедно с Пловдивския, Аграрния и Медицинския университети, съобщи ректорът проф. Кольо Динков.Той уточни, че със съдействието на община Пловдив е подписано споразумение между 4-те университета и те разработват заедно пакетните предложения.
Документите ще бъдат входирани в МОН до 23 януари 2017 г.
Целта е Пловдив да стане център на върховите научни постижения в хранителната индустрия и биотехнологиите, заяви проф. Динков и уточни, че според него капацитетът на пловдивските висши училища е огромен и най-силна е тук нагласата да се спечелят средствата от европейските програми.
УХТ ще бъде водещ в разработването на предложенията и разписаните ангажименти.
Новият център ще бъде ситуиран като реализация във всяко едно от висшите учебни заведения. Проф. Николай Менков, заместник ректор на УХТ съобщи, че насоките са към биотехнологии и хранителни технологии в частта функционални храни.
Учените от четирите вуз-а ще затворят верига от начин на производство, иновации и изследвания свързани с функционалното хранене и биотехнологиите. Ще участват и асоциирани членове: университети от чужбина и бизнеса у нас.
Паралелно УХТ спечели и проект по оперативна програма „Региони в растеж“ за 3 млн. лева. С тези средства ще се модернизира образователна инфраструктура на двата корпуса на университета.
Ще се изпълнят серия от мерки за следващите 30 месеца по енергийно обновяване на сградите. Предстои изграждане на нова модерна мултифункционална зала във втори корпус. УХТ е първият български вуз, който спечели финансиране по тази програма на ЕС.
За следващата учебна година УХТ разкрива три нови окрупнени специалности. Това са „Технология и качество на храните“, "Технология и дизайн на храни и ароматно-вкусови продукти“, както и „Анализ, контрол и екология“.
Всяка година през бутиковия за Балканите вуз започват обучения в първи курс 800 студенти от България и чужбина, дипломират се също толкова, отчетоха от академичното ръководството.
Дипломантката от Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“ Мария Драганова открива самостоятелна изложба в културния център на Радио Пловдив. Младата художничка е специалност рекламна графика на випуск 2025. В изложбата обаче представя предимно живописни картини – природа и натюрморт. Освен това са изложени и няколко нейни плаката..
Драматичен театър – Пловдив стигна до най – мечтаната сцена, която диктува театралните тенденции в света – фестивала в Авиньон, Франция. Пловдивската драма е официален копродуцент на спектакъла „Разстоянието“ от Тиаго Родригес, с чиято премиера на 7 юли ще бъде открито тазгодишното издание на фестивала. Т ова съобщи директорът на Пловдивския..
Младата пловдивска поетеса Теодора Сукарева-Теа спечели конкурса „До 40“ с ръкописа си „Тя беше там“. Това е второ издание на конкурса за стихосбирка, обявен от пловдивския многоезичен литературен сайт Plovdivlit в началото на неговата 9-а година. За наградата се бориха 10 ръкописа. Жури в състав доц. Елка Димитрова, Антон Баев..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 24.05.2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Черноризец Храбър. За буквите. 122 стр., ок. 4А, Сдр. „Българска история“, 2025. Петър Маринов. Литературна мозайка- 258 стр., 3А, Екобелан, 2025. Владко Мурдаров. Разни нови съвети за чуждите думи. 168..
Азиз Шакир-Таш представя последния си роман „Ниският полет над думите “ в клуб „Петното на Роршах“, в рамките на „Пловдив чете“. В книгата става въпрос за съдбите на родители на диагностицирани с аутизъм деца, които водят битка за всяка тяхна дума и за спасението на душите си. Модератор на срещата ще бъде Бехрин Шопова. Азиз..