Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Журналистът Димитър Димитров откри "Светът за българския воин"

В Музеен център за съвреминна история –Пловдив, изложба „Светът за българския воин” открива  известният журналист Димитър Димитров. Посетителите ще видят пана със снимки, материали и отзиви от различни западни медии.

Авторът доказва с впечатляващия си изследователски труд  симпатиите на Запада към България след Освождението. Акцентите са  върху информация появила  се в печатни издания, до които е имала достъп  широката общественост в Европа.Снимка

Димитър Димитров  вече е издал две книги ог трилогията „Светът за българския воин”.

Очаква се през 2017 г. за излезе и третата книга, която обхваща периода от Първата световна война, времето между двете световни войни и част от Втората световна война.Читателите ще могат да се запознаят с някои по- весели страни не свързани пряко с бойните действия от живота на българските воини . 

Димитров завършва математика в Националната математическа гимназия и СУ”Св. Климент Охридски”. Като ученик и студент му излиза славата на дисидентски мислещ човек и през 1979. отива на екскурзия в Италия с намерението да емигрира. Прекарва десет месеца в лагерите за емигранти в Триест и Латина, след което постъпва на работа в българската секция на Би Би Сив Лондон.  

Там създава програмата История и политика, която води до края на 2005. Тя е на изцяло българска тематика и включва множество разговори с българи, емигрирали от комунистическа България. Автор е на книгатаСъветска България, излязла в две части, и съавтор в сборника Би Би Си и България. През 2002 Димитров получава голямата награда на радио фестивала в Албена „Сребърна вълна”за излъчената по Би Би Сипрограма Светът в действие на 11 ноември 2001 за терористичните атаки в САЩ.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Почитаме Св. Климент Охридски

Православната църква отбелязва днес паметта на Св. Климент Охридски.  Той е един от учениците на Св. св. Кирил и Методий, средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език.   Основател е на Охридската книжовна школа.  Българската православна църква го  тачи като един от Светите Седмочисленици. Имен ден празнуват..

публикувано на 25.11.24 в 07:49

Венета Нейнска поставя начало на европейско турне в Пловдив

Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне  „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив.  Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер,  Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..

обновено на 23.11.24 в 07:30

В "Срещите" разговор за кенсъл културата

За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава?  А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.

публикувано на 22.11.24 в 10:23

Книга за идеите на Ататюрк гостува в Пловдив

В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество.  Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..

публикувано на 22.11.24 в 06:58

Благотворителен търг с творби от фонда на Дружеството на пловдивските художници

Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20.   Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..

публикувано на 22.11.24 в 06:37