Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Журналистът Димитър Димитров откри "Светът за българския воин"

В Музеен център за съвреминна история –Пловдив, изложба „Светът за българския воин” открива  известният журналист Димитър Димитров. Посетителите ще видят пана със снимки, материали и отзиви от различни западни медии.

Авторът доказва с впечатляващия си изследователски труд  симпатиите на Запада към България след Освождението. Акцентите са  върху информация появила  се в печатни издания, до които е имала достъп  широката общественост в Европа.Снимка

Димитър Димитров  вече е издал две книги ог трилогията „Светът за българския воин”.

Очаква се през 2017 г. за излезе и третата книга, която обхваща периода от Първата световна война, времето между двете световни войни и част от Втората световна война.Читателите ще могат да се запознаят с някои по- весели страни не свързани пряко с бойните действия от живота на българските воини . 

Димитров завършва математика в Националната математическа гимназия и СУ”Св. Климент Охридски”. Като ученик и студент му излиза славата на дисидентски мислещ човек и през 1979. отива на екскурзия в Италия с намерението да емигрира. Прекарва десет месеца в лагерите за емигранти в Триест и Латина, след което постъпва на работа в българската секция на Би Би Сив Лондон.  

Там създава програмата История и политика, която води до края на 2005. Тя е на изцяло българска тематика и включва множество разговори с българи, емигрирали от комунистическа България. Автор е на книгатаСъветска България, излязла в две части, и съавтор в сборника Би Би Си и България. През 2002 Димитров получава голямата награда на радио фестивала в Албена „Сребърна вълна”за излъчената по Би Би Сипрограма Светът в действие на 11 ноември 2001 за терористичните атаки в САЩ.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Тома Томов, Светозар Гледачев и проф. Георги Каприев в "Срещи"

Когато вкупом констатираме, че залежите от смисъл изчезват, че липсва конкуренция на духа и както казва един умен мъж - тъга с антибиотик не можеш да излекуваш... На 28 декември  "Срещи"- те  поглеждат към годината 2025- та! Поглеждат с геополитика Тома Томов, финансиста Светозар Гледачев и философа проф. Георги Каприев.  А "Срещите" ви..

обновено на 28.12.24 в 10:13

Преге - предаване за света на книгите, 21 - 27 декември

В предаването за книги на Радио Пловдив на 21. 12. 202г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Джон Милтън. Възвърнатият рай. 130 стр., тв.к. ок.5А, Лист, 2024. Алфред Тенисън. Инок Ардан. 94 стр., тв. к. ок. 5А, Лист, 2024. Луиджи Пирандело. Самотният човек. Новели. 214 стр., 3А, Фама 1, 2024...

публикувано на 23.12.24 в 12:57

В "Срещите" за спорния и безспорен Николай Хайтов

Продължавам да се питам какъв трябва да си, за да се довериш на белия лист и да му споделиш товара на душата си? Отговор ни дават дневниците на спорния и безспорен Николай Хайтов. 105 години от рождението му. С Емилия Каменова, носителка на наградата "Николай Хайтов", надзъртаме в дневниците на писателя, за да прочетем и другата..

обновено на 21.12.24 в 10:08

Анри Кулев и Тонислав Христов със "Златен ритон"

Големите победители на 28-ото издание на Фестивала за българското документално и анимационно кино „Златен ритон“, който се състоя в Пловдив, са анимационният филм "Бяло рамо за черен мъж" на режисьора Анри Кулев и документалният филм "Желанието на Гери" на Тонислав Христов. На церемония в "Лъки Дом на киното" бяха отличени победителите в..

публикувано на 20.12.24 в 07:06

Стрийт-арт завладява Пловдив

Стрийт-арт проект, посветен на 20 години България в НАТО, ще бъде представен в Пловдив.  Събитието се организира Министерството на външните работи и община Пловдив. Автор на стенописа е талантливият артест Иван Янков, който спечели конкурса за улично изкуство „България – по-красива в НАТО“, организиран от външно министрество по повод..

публикувано на 20.12.24 в 06:34