Днес не може да си представим съвременната медицина без антибиотиците – лекарствата, които ограничават и контролират бактериалните заболявания, влияят при трансплантацията на органи, химиотерапията на злокачествените процеси, интензивните грижи, коментира зам.-ректорът по „Международно сътрудничество” и ръководител на Катедрата по Микробиология при Медицинския университет-Пловдив проф. д-р Мариана Мурджева.
По думите й използвани разумно и по строги индикации, антибиотиците са мощно оръжие на медиците в борбата им с инфекциите.
„Неправилното” използване на антибиотиците обаче, води не само до резистентност, но може и да навреди на човешкия организъм. В Европейския ден на антибиотиците 18 ноември напомняме на медици, пациенти и цялата общественост за необходимостта от рационална антибиотична употреба и политика, допълни проф. Мурджева.
Тя припомни, че рационалната антибиотична политика налага изписване на антибиотици само, когато са показани и предложени в необходимата доза, по необходимия път и за съответния период от време. Тази политика предполага избор на най-подходящия антибиотик за пациента по отношение на антибактериалния ефект, спектър на действие, малка вероятност за развитие на странични ефекти, антимикробна резистентност, съотношение цена/ефективност.
Най-честите инфекции в зимния период са вирусните, а те не се лекуват с антибиотици, които повлияват само бактериалните инфекции. Самолечението, което някои пациенти прилагат, компрометира възможността да се лекуват адекватно инфекциозните болести и води до нарастващи размери на резистентността, категорична е проф. Мурджева.
По думите й емпиричната антибиотична терапия се прави при суспектна, с клинична признаци инфекция, но без данни за етиологичен причинител. Обикновено тя започва при животозастрашаващи инфекции (сепсиси, пневмонии, менингити), както и при други възпалителни заболявания, преди наличието на данни за антибиотична чувствителност. Тя обаче се основава на събраните данни за резистентността на микроорганизмите. След получаване на резултатите от тестовете за чувствителност, терапията се съобразява с тях.
Преемтивна антибиотична терапия се прилага преди развитие на инфекциозната патология, без категорични клинични данни, но с ясни рискови фактори и наличие на биологични маркери за възникване на инфекция, напр. при фебрилни неутропенични пациенти.
Антибиотична профилактика се прави за предотвратяване на инфекция, без данни за клинични и микробиологични признаци, но с вероятен риск за развитие на инфекция. Пример за разумна употреба на антибиотици е периоперативната профилактика. Чрез нея в хирургията се цели да се ограничат микроорганизмите, инфектиращи хирургичната рана, допълни проф. Мурджева.
По инициатива на Световната здравна организация всяка година се организира кампания за осведомеността на хората за отговорно прилагане на антибиотиците. На тази дата отбелязваме и великите постижения на мнозина учени и колективи, свързани с откриването на антибиотиците - „магическите” средства за лечение на инфекциите и предотвратяване на инфекциозните усложнения.
С официално обвинение се сдоби хулиганът, който строши с прът стъкло на градски автобус в Пловдив, съобщиха от прокуратурата. Инцидентът стана вчера на улица „Крайна“ в "Столипиново", където 34-годишният мъж го причакал на последна спирка и с прът разбил няколко стъкла. По негови признания, той решил да си отмъсти на шофьора, който преди това..
Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. Веднага след вота новите членове на правителството положиха клетва. Кабинетът бе договорен след преговори, завършили със споразумение между ГЕРБ-СДС, БСП - Обединена левица и "Има такъв народ"...
Двама нови пловдивски депутати ще положат клетва на мястото на избраните за министри Георги Георгиев от ГЕРБ- СДС и Манол Генов от БСП. Георги Георгиев, който бе депутат от Пловдив - град, стана министър на правосъдието. На негово място в парламента ще влезе д-р Валерия Славова. Тя е ревматолог с над 30 години стаж по специалността...
Ощинският съвет прие да бъде отпуснат безлихвен заем в за почти 82 300 лева за недовършената зоологическа градина на Пловдив . Той се отпуска за проекта „Техническа помощ за инвестиции в зологическата градина“, изпълняван от фирма „Екотийм“ по договор с община Пловдив. Проектът се финансира от Оперативна програма „Околна среда“ с безвъзмездна помощ за..
С военни почести и минута мълчание Пловдив отбеляза освобождението си от османско владичество. Пред паметника на Александър Бураго в обновната Дондукова градина бяха поднесени и венци и цветя. В словото си по повод годишнината директорът на регионалния исторически музей Стоян Иванов припомни, че до този ден народът ни не е стигнал лесно...