Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борбата с радикализма не е единствено проблем на МВР

През последните дни наблюдавахме нарастване на напрежението в Харманли и явно това доведе до действия, които затвориха бежанския център. По всяка вероятност за това има два фактора, заяви  председателят на Софийския форум „Сигурност  доц.Йордан Божилов. По думите му  съществуват група грешки като липсата на информационна кампания, ненавременни мерки за лечението, както и това, че напрежението е било използвано от хора и политически партии и дори е било съзнателно подклаждано от тях. 

 Най-важното обаче  от цялата ситуация  е да се направят изводи. И те са, че бежанският проблем не е нито временен, нито зависим от вътрешните политики на страната или действия. Проблемът е много сериозен и обективен  и засяга целия свят. За съжаление, България ще бъде обект на бежански вълни  и  през България и занапред ще минават много хора. Въпросът е какво правим  ние, подчерта Божилов.

Държавата трябва много добре да осъзнае и оцени ситуацията и това, че бежанският въпрос навсякъде по света ще  бъде дългосрочен. Не говорим само за ислямски фундаментализъм, а бежанските вълни ще бъдат пораждани от множество фактори като нестабилност, желание за по-добър живот, безброй са причините. В момента в света има над 60 млн бежанци. Какъв е проблемът за България? Ние сме в границите на континент, който се намира в мечтите на много хора, търсещи по-добър живот. С проблема дългосрочно можем да се справим не с патриотарско говорене. Решението означава и работа със съседи, и работа в ЕС – много активна работа.  Невъзможно е да изведем тези хора от ЕС.  Много трудно е да бъдат качени на самолети дошлите хора от Афганистан, Пакистан, Иран, това е много скъпо, коя компания ще ги качи. В рамките на ЕС са нужни разговори, много внимателно, много обективно и без да насаждаме в обществото си проблеми, подчерта ескпертът по сигурността.

 За съжаление, виждаме много пропуски, но не виждаме структурни политики и цялостна дейност и  се опасявам, че във време на политическа нестабилност в страната ще оставим на следващо Правителство да решава тези въпроси, което ще бъде много пагубно, заяви  Йордан Божилов.

Чуйте звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54