За съжаление опасенията, които се таяха в нас, станаха действителност. В БЛС продължаваме да твърдим, че подобни разследвания и съмнения към дейността на колегите не трябва да бъдат изваждани на обществено внимание, докато не приключат всички проверки. Няма български лекар, който да мисли лошото на своя пациент. Всичко останало, което е от медицинска гледна точка, стандарти или нещо друго, подлежи на проверка и след нея трябва да се вземе становище. Това заяви председателят на БЛС д-р Венцеслав Грозев след взерашното решение на Пловдивския ОбС за освобождаваме от длъжност на управителя на КОЦ-Пловдив д-р Красимир Вальов.
Ние, преди да се е произнесъл най-компетентният орган – Българският съд, слагаме етикети, предопределяме съдбата на хора. Кой нормален човек сега с необходимото доверие и сигурност ще се обърне към моите колеги, които са прекрасни специалисти, заяви д-р Грозев.
Той подчерта, че бързината и категоричността, с които е трябвало да бъдат взети решенията за съдбата на онкодиспансера, е създала огромен негативизъм у обществото. Всеки пациент търси своето лечебно заведение, своя лекар, а това са 60 000 човека годишно в най-стария онкологичен център в страната - КОЦ Пловдив. Ако от тях примерно в следващия момент половината трябва да бъдат оперирани, какво ще се случи с тези 30 000 души? Къде ще бъдат насочени те, кое е лечебното заведение, което ще поеме отговорност за такъв поток от пациенти, които да бъдат обслужени веднага и на ниво? Това е страхотен наплив от пациенти.
Д-р Грозев обаче подчерта, че е въпрос на етика, професионализъм и организация здравните заведения да намерят своето място под слънцето – общински, държавни и частни, които да бъдат равнопоставени пред единствения финансов източник, наречен здравната каса. Всеки търси начин за своята реализация, но тук решаваща трябва да бъде конкуренцията, нивата на професионализъм и ако има тенденция за пренасочване на пациентопотока, има начин нещата да бъдат контролирани. Те трябва да бъдат извадени на показ и всеки да поеме своята отговорност, заяви председателят на БЛС д-р Венцеслав Грозев.
Повече в звуковия файл.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..