В днешните мъгливи времена, като че ли имаме нужда точно от това, казва режисьорът и хореограф Асен Павлов за премиерния спектакъл "Възрожденски разкази" в зала 1 на НДК, в който с танц, музика и поезията на Ботев , няколко формации пресъздават възрожденския български дух.
Стиховете и образът на Христо Ботев вдъхновяват авторския спектакъл на Асен Павлов и ръководител на ансамбъл “Чинари” – “Възрожденски разкази”.
Началото на спектакъла е по стихотворението “Майце си”- емблематично в творчеството на Ботев. Включени са и други стихове на големият поет. Сред акцентите на вечерта ще бъде и танцът “Молитва” - вдъхновен от едноименното произведение. В него 12 момичета, под съпровода на нежни вокали и кавал, сглобяват пъзел от 12 части, в който ще разпознаем ликът на Ботев.
Между акцеентите е това сътворяване на едни художествени икони, които са разпръснати в един пъзел, който в крайна сметка, обединен от хореографския текст в края на произведението се появява ликът на Ботев.
Но всичкото е подплатено с драматургията на сцената и разбира се с музикалния съпровод. Музикалната част написа Костадин Генчев, така че аз му благодаря за прекрасната музика, която направи към спектакъла, също и композитора Юли Дамянов, Ангел Добрев, Христофор Раданов, Кирил Владов – това са хора, които написаха авторска музика и направиха също аранжименти за спектакъла „Възрожденски разказ”.
Имам също още един момент, в който за първи път си позволих, но в края на спектакъла, когато все пак всички слушатели се досещат, че все пак трябва да завършим с един хепиенд и малко по-оптимистично, един прекрасен танц по събрана музика, компилирана, на Дико Илиев и Христофор Раданов, той се казва „Северняшка въртяшка” – това е една дървена въртяшка, която изнасяме на сцената и е доста атрактивна за голяма част от публиката. Много е трудно да съчетаваме всичките тези звена чисто репетиционно, не идейно, и аз благодаря на целия екип артисти, които наброяват повече от 80 артисти, които ще бъдат на сцената, на техническия екип, на осветители, на озвучители, които ще се постараят днес в един ден да сглобят този възрожденски разказ.
За неповторимото усещане на епохата на Възраждането ще допринесат 45 музиканти от “Софийски Духов оркестър” с диригент Юли Дамянов, етно-група “ETNOTIX”, трио “Булгарина”, мъжки квартет “Българи” и танцьорите от ансамбъл “Чинари”.
“Да си припомним силата на възрожденският дух е посланието на спектакъла”, казва режисьорът Асен Павлов.
Радио Пловдив: Поканихте ли политици на премиерата ? Напоследък патриотичната тема се радва на политически интерес, често с популистки намерения ?
Политици не са канени, няма и индикации да има някакъв интерес, да са търсили контакт с мен. Единствено официална подкрепа имаме от Министерството на културата, но нямаме конкретни имена за някой, който ще дойде или пък иска да излезе на сцената и да каже нещо, така че да използва темата Ботев и темата „Възрожденски разкази”, няма такава индикация.
Аз пък като автор и продуцент на спектакъла, не бих допуснал в годината, в която честваме 140 г. от подвига на Ботевата чета да омърсяваме нещата с днешната проблематика.
Просто един дълбок поклон и да се вдигнем всички малко по-високо с възрожденския дух, който го забравяме от време на време. Това е посланието на спектакъла. В никакъв случай не търсим нито изгода, нито пък използваме момента, стечение на обстоятелствата, както се казва. Още преди три години направихме варианти на този спектакъл, така че сега му дойде времето може би.
Между наградите на ансамбъл "Чинари" са Златна книга за принос към българската култура и наградата "Икар" от 2015г- на САБ за спектакъла "Траките".
Цялото интервю с Асен Павлов е тук.
"Живот“ е названието на изложбата в галерия „Възраждане“, която представя скулпторът Атанас Москов. Тя събира пластики от различни материали – мрамор, камък, алуминий. Атанас Москов е роден в Асеновград. Израстнал е в семейството на изкуствоведа Светла Москова и скулптора Петко Москов. Работи в сферата както на изящните, така и на..
Писателят Радослав Бимбалов е председател на журито на 28-то издание на фестивала за документално и анимационно кино "Златния ритон". Той беше гост в Клуб "Неделя" и сподели мисли за фестивала специално за Радио Пловдив. Разговорът ни започна с една история от юношеските години на Бимбалов, когато той е председател на детско-юношеското жури на..
Клуб "Неделя" изцяло бе посветен на 28-то издание на фестивала за българско документално и анимационно кино "Златния ритон". Посрещнахме кинорежисьора Адела Пеева- едно име , което абсолютно и категорично е синоним на кинодокументалистиката в България- носител на десетки международни награди, участник в най - престижните световни фестивали, а от..
По Радио Пловдив представяме една от новите книги на издателство Жанет 45, която излезе през декември. " И леглото ни е зеленина " е дебютен роман на Виолета Радкова . Редактор е Борис Минков, художник - Люба Халева. Виолета Радкова е завършила английска филология в СУ „Св. Климент Охридски“, с магистратура по британска и американска..
"Когато депутатите прекрачат в театъра на абсурда резултатите са зашеметяващи", казва тази събота Росен Тахов. Гостът ни в "Срещите" е автор на книгата "Големите парламентарни циркове", хроника на скандалите в Народното събрание". Слушайте в събота, малко след 9 часа, любопитно е. Водещ: Людмила Сугарева