Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Древен надпис разкри - Античният театър е построен през I-ви век

Античният театър е построен през 90-те години на 1-ви век, а не както се смяташе досега  през ІІ-ри по времето на император Траян. 

Фактът съобщи кметът Иван Тотев, след като преподавателят  от СУ „Кл.Охридски“ Николай Шаранков  е успял да разчете най-ранния надпис, даващ информация за Филипопол, градските институции, създаването на Общото събрание на провинция Тракия и водещата роля, която градът получава по времето на император Домециан. 

Надписът е почетен и част от статуята на най-видния гражданин  на Филипопол  от 90-те години на І-ви век Тит Флавий Котис, наследник на тракийските царе,  заемащ най-важните длъжности в един римски град  и  първожрец на императорския култ. По думите на Шаранков надписът е важен документ за водещата роля на Филипопол  - център на новосъздадения през 46 г. след Христа Съюз на градовете в Тракия, получил званието метрополия. 

Античният театър е построен от първожреца на провинция Тракия, вероятно със собствени средства, в съответствие с традициите на Античността, подчерта Шаранков. 

Дословно надписът гласи: „На човека, който е от своите предци първенец в Провинцията, трикратен първожрец на Провинция Тракия и градовете в нея, юридически представител на Метрополията и отговорник за строителните работи, който по време на мандата си  като първи архонт, построи с великолепни сгради родината си. Тит Флавий Котис син на Рескупурис от Трибата Квирина“, уточни Николай Шаранков. От  надписа липсва първото име на  създателя на статуята, като се четат само бащиното име и неговия прякор. 

СнимкаНоворазчетеният надпис променя представата за Филипопол като за  най-важният град на провинцията още от края на І-ви век и времето на създаването на театъра, като го датира с  около 30 г. по-рано. Пловдив никога не е бил превземан от Римската империя, а е бил приятел на Рим, приет от империята като особено значим и само 30-40 г. след идването й по тези земи е бил обявен за „майка на градовете“, подчерта кметът Иван Тотев.  

Археологът Мая Мартинова уточни, че надписът ще бъде експониран на място под сцената, след като експертна комисия от Министерството на културата даде санкция за предложението на археолозите. 

Снимка


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Благотворителен концерт организират в Пазарджик

В програма "Точно днес" разказваме за благотворителния концерт, който предстои в Пазарджик. Той се прави за втора година по идея на фондация Род. Концертът ще се проведе на 8 декември, от 14:30 часа в спортна зала "Васил Левски". Мотото на инициативата е " Да откриеш семейство за Коледа 2024 ". Тя ще събере изпълнители за каузата, в помощ на деца и..

публикувано на 25.11.24 в 09:51

Преге - предаване за света на книгите, 23.11. - 29.11.

В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 3 . 11. 2023г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Антон П. Чехов. И тъй, шаранът се побърка. 160 стр., тв. к., ок. 4а, Кръг, 2024. Жозе Родригеш душ Сантуш. Тайната на Спиноза. 512 стр., ок. 5А, Хермес, 2024. Павел Вежинов. Улица..

публикувано на 25.11.24 в 08:37

Почитаме Св. Климент Охридски

Православната църква отбелязва днес паметта на Св. Климент Охридски.  Той е един от учениците на Св. св. Кирил и Методий, средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език.   Основател е на Охридската книжовна школа.  Българската православна църква го  тачи като един от Светите Седмочисленици. Имен ден празнуват..

публикувано на 25.11.24 в 07:49

Венета Нейнска поставя начало на европейско турне в Пловдив

Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне  „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив.  Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер,  Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..

обновено на 23.11.24 в 07:30

В "Срещите" разговор за кенсъл културата

За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава?  А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.

публикувано на 22.11.24 в 10:23