Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не e редно съдии да протестират, но живеем в абсурдна държава

| обновено на 09.12.16 в 16:22

Няколкостотин съдии протестираха повече от три часа днес пред сградата на ВСС. Те настояваха за оставката на Съвета и на главния прокурор Сотир Цацаров. Конкретният повод за недоволството на магистратите бе решението на ВСС да направи проверка на забавянето на делата в Софийския районен съд и в СГС. 

По време на протеста стана ясно, че председателят на СРС Методи Лалов подава оставка, за  да покаже на ВСС, че не може да размахва пръст и да обвинява за всичко ръководството на Районния съд.

Протестът на съдиите бе подкрепен от граждани и от неправителствената организация "Правосъдие за всеки". В интервю за Радио Пловдив адвокат Мирослав Мичев, който е неин представител, припомни, че това е втори протест на съдиите като първият беше преди година, заради неосъществената съдебна реформа. 

"По принцип не им е работа на съдиите да протестират, но живеем в абсурдна държава и затова този протест е нормален.

За втори път съдиите се осмеляват публично да говорят за проблемите си, защото това което беше направено беше имитация на реформа. Проблемите тепърва ще се задълбочават", коментира Мичев.

Той подчерта, че решаването на проблемите в съдебната система минава през промени в Конституцията, свързани с премахването на политическото влияние във ВСС и реформа в прокуратурата. 

"Във ВСС 11 от членовете се избират от Народното събрание, което позволява в този орган да се извършва кадруване, което в хода на работата води до изкривяване. За хората в сектора е ясно, че решенията, които се взимат са далеч от закона. За ограничаване на това влияние е необходима конституционна промяна", каза адвокатът и припомни, че "Правосъдие за всеки" е организирал подписка с искане за промени в Основния закон.

"Промените в прокуратурата са свързани не толкова с личността на главния прокурор, а с факта че тя не работи. Тежката корупция под формата на скандали, които излизат, показва че обвинението не си върши работа. Така се стига до тежки изкривявания и скандали, които наблюдаваме", коментира юристът.

Той защити работата на магистратите от СРС и СГС като каза, че забавянето на делата  не е резултат от несправяне с работата, а защото те са заринати от дела. По думите му, ВСС прилага  двоен стандарт при прилагането на дисциплинарни наказания на магистрати. За пример бе посочен случаят "Яневагейт", "който е свързан с много зависимости и разпад  на държавността. Чрез този скандал се показва как разделението на властите не съществува, има тежка обвързаност и подчиненост на съдебната система, която произвежда скандали", каза адвокатът.

Конфликтът в съдебната система е концептуален, а не само резултат на междуличностна нетърпимост. Ако принизим случващото се само на ниво междуличностни конфликти, това ще маргинализира проблемите, коментира Мирослав Мичев.

Според него съдебната реформа и промените в Конституцията не могат да бъдат поставени на референдум, защото изискват експертно мнение. 

"Въпросите са изключително сложни и много, за да бъдат сведени до референдум и освен това са до такава степен концептуални, че е безотговорно да ги задаваме на хората, без те да имат квалификацията да вземат отговорното решение", смята адвокат Мичев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54