Специални камери ще следят горите в цялата страна, за да се предотвратят пожарите в тях.
Разработен е проект за изграждането на национална система с кули за наблюдение със спектрални и термични камери на 170 точки. Това съобщи инж. Димитър Баталов от дирекция „Опазване на горите“ в Изпълнителната агенция по горите.
Над 550 са горските пожари в страната тази година, засегнатата площ е повече от 62 хиляди декар, а това е много повече от миналата година, отбеляза Баталов. По думите му основната причина е човешката небрежност. Въпреки съставените над 14 хиляди акта за нарушения, събираемостта е много ниска, уточни експертът.
Приета е методика за оценка на риска от горски пожари и е изготвена карта на страната , в която са обозначени всички гори по области в съответсвие със степените на горимост.
Баталов връчи днес в Пловдив наградите на 12 души, допринесли за предотвратяването на престъпления срещу дивата природа в рамките на кампанията „Аз пазя горите и орлите на България“ по проект за опазване местообитанията на малкия креслив орел.Въпреки обещанието на "ВиК-Пловдив" до 17:00 часа да бъде ликвидирана голямата авария на магистралния водопровод, който захранва Стария град в Пловдив, това не се случи. Повредата, станала през нощта, остави без вода високите части в центъра на града. Причината за спукания водопровод е остарялата и амортизирана водопроводна мрежа. Точно..
Авария е възникнала тази нощ в центъра на Пловдив . Спукан е магистрален водопровод, който захранва целия Стар град, съобщиха от "ВиК-Пловдив". Пробивът е на ул. "Княз Ал. Дондуков-Корсаков" , точно пред входа на известен ресторант, близо до сградата на Радио Пловдив. Заради повредата без вода са високите части на Стария град , както..
Цените на основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци на борсите у нас продължават да се повишават и тази седмица, сочат данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Макар и минимално, но се покачва и индексът на тържищните цени, който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България. Тази седмица той се..
22-рото издание на Гайдарското надсвирване и родов събор в родопското село Гела завърши с триумф за Костадин Петров , който спечели най-престижното отличие в тазгодишната надпревара – приза „Дафо Трендафилов“ . Тази награда се връчва за първи път в историята на събора. В силно оспорвана и емоционална битка на сцената, Петров надсвири достойния си..
На 3 август се чества Световният ден на динята. Празникът се празнува най-вече в Съединените щати. Сред най-популярните състезания по това време са замеряне с дини и надплюване със семки. Любопитно е, че има над 1200 разновидности на сочния плод в над 96 държави по света. Динята съдържа над 92% вода, най-високият процент сред плодовете, заради което..