Високо и към небето - българи и монголци вдигат паметник
на кирилицата на Антарктида. За знаците, които бележи инициативата – разговор с покорителя на върхове проф. Христо Пимпирев
Проф. Пимпирев: Започваме едно необичайно и българско дело с Българо-монголското дружество за приятелство, но то има дълбоки корени. В основата на всичко е сегашният посланик на Монголия в България Н.Пр Лхамсурен Дугержав, който е завършил в България и след това защитава и голяма докторска дисертация също в България и е много свързан с българския народ и култура. Самият той казва, че е наполовина българин и още преди 15 години с тогавашния посланик на Монголия дойдоха при мене в Антарктическия институт с желание да започнат тяхна антарктическа дейност именно с България. Тогава България вече беше уважавана антарктическа държава с полярна база на Ледения континент, със сериозна научна програма и разбира се, аз се поласках от факта. Те имат два големи съседа – Китай и Русия, които притежават стократно по-силни антарктически програми, финансирани с милиарди долари на Антарктида, а те се обърнаха към малка България. Оттогава научното ни сътрудничество с Монголия набра доста голяма сила. Преди три години заедно стъпихме на Южния полюс и вчера, когато се навърши 105-та годишнина от първото му покоряване, аз си спомних как преди 3 години занесох на най-южната точка на планетата българското знаме.
Миналата година, за да се почете сътрудничеството между двата народа, беше построен паметник на кирилицата в столицата на Монголия – Улан Батор. Единствената страна в Азия, която използва кирилицата, е Монголия. Наша огромна гордост е, че именно България е дала на света Кирилицата. И защо не връзката, която ознаменува двата народа – Кирилицата и паметникът й вече се издига в Улан Батор по инициатива на проф. Николай Овчаров, да не бъде ознаменувана с паметник и в района на българската полярна база, където ще работи монголската научна лаборатория „Чингиз Хан“.Това е едно родолюбиво дело.
Основният ни багаж вече пътува към Антарктида, българският екип е от 17 души, но поради трудността с транспортирането, тъй като паметникът ще тежи около 100 кг, много трудно може да се пренесе със самолет, след това с испанския кораб, надувни лодки и т.н. Логистиката е изключително сложна, защото Антарктида не е сред обикновените точки на света и изисква огромна подготовка, екипировка и гориво.
Повече чуйте от звуковия файл.
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..
Ръководството на "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително. "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..
Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..