За 66-и път Факултетът по медицина на Медицински университет - Пловдив тържествено промоцира и раздаде дипломи на завършилите медици.
С “отличен” успех от следването и държавните изпити са 43 дипломанти. Средният успех от следването на завършващите е „мн. добър” – 4.88, а от държавните изпити е „мн. добър” – 5.12.
Петър Русенов е пълният отличник (с 6.00 от следването и от държавните изпити) на випуска. Той бе удостоен с плакет „Златен Хипократ”.
Този резултат се постига предимно с много четене, упорит труд и доза късмет. Избрал съм си специалност и тя е "Обща и клинична патология". Истината е, че я избрах още на първото ми упражнение по хистология в първи курс. Тази специалност има поле за изява, заяви в интервю за Радио Пловдив Петър Русенов.
Той е от Чепеларе, не е наследствен лекар, но майка му е медицинска сестра. Смята да специализира в Германия. Там има по-широко поле за изява.Науката е на много по-високо ниво от тази в България. Там мога да получа образование на световно ниво. Бих се радвал, ако един ден мога да се върна в България и да дам своя принос за българската медицинска наука, коментира Русинов.
Част от дипломиралите се днес медици признаха, че са предпочели да останат в България. Очакваме, че нещата в здравната система у нас ще тръгнат в малко по-добра посока. Има вече много болници, които са доста добре финансирани и развити, съответно пациентите са изключително доволни. Ако нещата продължат в тази насока, с удоволствие ще останем в България, коментираха младите лекари, които са избрали родината за да специализират.
Деканът на Медицинския факултет професор Николай Бояджиев заяви, че випуск-2016 доказва, че целите на преподавателите и на студентите са едни и същи - подготовката на знаещи, можещи висококачествени специалисти, способни да се реализират навсякъде по света.
В звуковите файлове можете да чуете интервюто на Антония Попова с Петър Русинов, а също и с дипломирали се лекари.
Христовото възкресение се представя по два начина – по време на слизането в ада и след като вече е възкръснал жените мироносци отиват и виждат празен гроба. Обикновено при композицията с празния гроб се представят и спящите войни, които са били поставени да пазят някои да не открадне тялото на Исус. През 19 век в иконографията на..
Точно преди седмица на Велики понеделник Гражданско сдружение "Будител" започна кампания за набиране на средства, необходими за завършването на Духовен център "Св. Троица" към храм "Свети Архангел Михаил" в Асеновград. Центърът ще се превърне в духовен и социален дом - с Неделно училище за децата, което ще ги запознае с християнските добродетели,..
В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..