Четвъртото издание на фестивала за скандинавско кино "Северно сияние" в Пловдив ще стартира в Lucky Дом на киното с прожекция на датския филм "Риба луна", носител на множество международни награди. В програмата е и последният филм на носителката на „Оскар“ Сузане Биер – „Втори шанс“. Пловдивските зрители ще видят 8 скандинавски предложения, които ще се прожектират всяка вечер до 22-ри декември.
/сайт/ Сред премиерните заглавия тази година са "Ние сме най-добрите" на Лукас Мудисон с Голямата награда от фестивала в Токио, "Безшумно сърце" на Биле Аугуст, отличен със „Сребърна раковина” в Сан Себастиан, "Втори шанс" на носителката на „Оскар“ Сузане Биер (“Братя“, „След сватбата“, „В един по-добър свят“) с награда за най-добра актриса на Мария Боневи от фестивала в Абу Даби. „Втори шанс“, чиято премиера се състоя на Международния филмов фестивал в Торонто през 2014 година, е 14-ия филм на Биер, заснет с участието на състав от скандинавски филмови звезди начело с актьора Николай Костер-Валдау от “Игра на тронове”.
„Северно сияние” в Пловдив ще предложи и биографичния филм "Хамсун" на шведския класик Ян Троел с Макс фон Сюдов в главната роля. В рамките на събитието ще можете да видите и филма “Астрид” за голямата писателка.
В програмата са включени и шведските филми “Младата Софи Бел” и “Шведски навлек”, носител на наградата за най-добър филм от фестивала в Гьотеберг.
В Кукления театър днес е премиерата на моноспектакъла на Димитър Николов-Шаблата „Момо или животът пред теб“. Постановката с режисьор Валери Кьорленски е по романа на Ромен Гари „Животът пред теб“, подписан с псевдонима Емил Ажар. Постановката „Момо или животът пред теб“ е първо театрално представление по романа на Гари. Сценографията..
Михаил Билалов и премиерният спектакъл "Видеокомпромат" идват в Пловдив през март. Пиесата е една комедия за брака и големите тайни. Сюжетът се върти около класическа двойка с 25 години брак и 25 години тайни, заровени в градината. Хубавите моменти от съвместния брак свършват тогава, когато на яве излизат 25 гигабайти мистериозни..
Тази вечер в камерната зала на Народно читалище „Васил Левски – 1861г.“ в Карлово ще бъде представена книгата „Читалище и фолклор“. Неин автор е д-р Стела Ненова, главен асистент в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН . Това е първата монография, посветена на читалищата и тяхната роля за опазването на..
Спектакълът „Укротяване на опърничавата“ от Уилям Шекспир ще се играе довечера в голямата зала на Драматичен театър Пловдив. Режисьорът Стайко Мурджев представя съвременен прочит на комедията на Шекспир със средствата на ярка театрална изразност. Осъвременяването надскача често срещания по сцените подход за „актуализиране“ на класически..
Зона "култура" на Радио Пловдив представя нова книга от издателство "Жанет 45", която читателите оценяват много високо. С преводачката Русанка Ляпова говорим за романа "Мехмед, червената бандана и снежинката" на босненския писател Семездин Мехмединович . „Мехмед, червената бандана и снежинката“ е изборът на критиката за най-добър роман на..