Във вторник изтича срокът, в който РБ трябва да даде отговор на президента Росен Плевнелиев за решението си дали ще състави правителство или ще върне мандата. Броенето до трети път магично отключва врати. Ще се окажат ли реформаторите пазители на ключ, който допуска възможности за управленско решение в полза на държавността или обрулени от коалиционно и електорално недоверие ще направят стъпка встрани от очакваната развръзка? Как коментира събитията от последните часове и как те ще повлияят на политическите процеси в страната ? Събеседник – политологът Борислав Виларов.
Трудно ще се намери развръзка на ситуацията, след като толкова хора влязоха в Германия и имаше толкова много други атентати и в други държави, заяви политологът Борислав Виларов. По думите му политическите партии имат да обсъдят много детайли около състовянето на Правителството, но имат и степен на готовност за решение. По-важното обаче е не дали днес или утре ще бъде даден отговор, а ще успеят ли да се разберат за съставянето на Правителство. С всеки изминал час шансовете това да се случи стават все по-големи, след като преди дни съставянето на Правителство в рамките на този Парламент изглеждаше невъзможно.
Вероятно ГЕРБ, разполагайки с нови социологически проучвания, предпочита да забави едни предсрочни предстоящи избори, а от друга страна, напролет никой не може да каже дали тогава няма да има нова сериозна бежанска криза. Ако това се случи и няма Правителство точно, когато реално тази криза започва, тогава трябва да правим избори, да се конструира Парламент и т.н. Ето защо в този момент е по-добре да се разберат и да регулират политическата ситуация, за да не се отрази тя и върху икономиката, защото и без друго не сме цъфнали и вързали, подчерта Виларов.
Настоящото Правителство може да бъде и с хоризонт до края на мандата на Парламента и ако не се случи друга сериозна политическа криза, да изкарат мандата си докрай. Те обаче могат да преценят, че е необходимо и по-разно да бъдат произведени избори, но всичко зависи най-вече от ГЕРБ.
В отговор на въпрос каква ще бъде легитимността на новото Правителство, след като ДСБ и гражданският съвет на реформаторите заявиха, че ще напуснат парламентарната група на реформаторския блок, Виларов подчерта: Представителите на РБ присъстваха и доега само телом в Парламента. Не е новина и това, че същите тези хора от години правят все едно и също. Легитимността на Парламента е точно такава, каквато е и в момента – РБ от месеци насам е от 13-15 народни представители, а останалите са в опозиция. Те не подкрепяха Правителството, а само негови отделни решения и от тази гледна точка няма нищо обезпокоително, заяви още политологът Борислав Виларов.
Ще доведе ли плащането на 20% ДДС на държавата при продажба на жилище до нов скок в цените на имотите? Според експерта по сделки с недвижими имоти Мирослав Язов цените им ще се повишават през идните години не само заради ДДС, данъци и др., а и поради новите изисквания към качеството и вида на новите строежи. По думите му ще има голямо преместване..
Шансът правителството, което ще предложи Росен Желязков, да се превърне в устойчиво не е малък. Това коментира политологът Христо Панчугов часове преди връчването на първия мандат на ГЕРБ-СДС, за който стана ясно вчера, че ще получи подкрепа от групата около Ахмед Доган. Според Христо Панчугов е възможно кабинетът да бъде устойчив, тъй..
Жители на пловдивския квартал „Прослав“ са недоволни от извършените строително-ремонтни дейности на пет улици, продължили повече от половин година. Според тях на места инфраструктурата не е напълно възстановена, а там, където ремонтите са приключили, са извършени некачествено. Хората искат районната администрация да им обърне внимание, в..
БСП ликвидира възможността за собствената си алтернативност за управление на България. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Петър Мутафчиев, член на НС на БСП и бивш лидер на Областен съвет на БСП в Пловдив, който коментира решението на БСП да влезе в кабинета „Желязков“. „Едно такова решение е противоуставно, защото НС е длъжен да..
По всичко изглежда, че договорките за съставяне на правителство вече са направени. Разпределението на „порциите“ удовлетворява участниците. Този кабинет ще бъде правителство на малцинството, защото всички партии – участници в него са много слаби като електорална подкрепа, а мнозинството е на избиратели, които не гласуват и не подкрепят..