Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В съдебната система трябва да влязат кадърни и почтени хора

| обновено на 22.12.16 в 16:34

Затягане на вертикалната субординация в работата на Прокуратурата e една от препоръките в евродоклада към държавното обвинение. 

Според адвокат Михаил Екимджиев препоръката не изненадваща, а е единствено възможната, при строго йерархичната и почти военнизирана структура на Прокуратурата. По думите му, това е единственият начин да бъде персонализирана отговорността на главния прокурор за провала на неговите подчинени.

Трудно е да се обясни дали прокуратурата ще заработи по- добре, ако бъдат изпълнени европрепоръките. Смисълът на една същинска съдебна реформа е в нея да попадат почтени и ерудирани хора, които да не са политически и бизнес обвързани. 

Съдебната система не може да бъде контролирана нито от законодателната, нито от изпълнителната власт, затова е  изключително важно  в нея да попадат кадърни и независими хора, а ръководителите й да бъдат професионалисти и почтени магистрати, коментира правозащитникът. Той добави, че у нас през изминалите 20 години в системата попаднаха  други тип хора – некадърни, зависими, угоднически настроени магистрати.

Позицията на юриста е, че ВСС беше избран по порочни правила, нямаше яснота кой - кого номинира като резултатът е избраното във ВСС прокорупционно лоби. Некадърните протежета на Цацаров и шефа на ВАС дирижират решенията в съвета, каза Екимджиев, който е сред учредителите на новата партия на Христо Иванов. 

Той определи като позитивен факта, че млади съдии от Софийския районен съд, а не протежета, са  показали своята независимост, протестирайки пред ВСС. Адвокатът изрази надежда, след този протест,  синдромът на срама в прокорупционното лоби в Съвета да се появи.  От друга страна те са толкова обръгнали, толкова сервилни, че може и да ме опровергаят, добави той.

Първата стъпка за решаването на един проблем е свободното говорене. През него повечето хора у нас, при това активните и образованите, ще разберат значимостта на съдебната система за нормализиране на ситуацията в страната - обобщи адвокат Михаил Екимджиев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54