Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Грипът в Пловдив настъпва

| обновено на 27.12.16 в 17:04

Увеличава се броят на острите респираторни заболявания в Пловдив, но все още не са достигнати стойноистите за обявяване на грипна епидемия. По време на коледните празници пловдивчани често започнаха да търсят спешна медицинска помощ заради висока температура. През почивните дни 20 души са постъпили в инфекциозна клиника с усложнения от заразата.

Заболеваемостта сега е 170 на 10 хиляди, а преди седмица е била 90 на 10 хиляди души, съобщи д-р Моника Троянчева от Регионалната здравна инспекция.  По думите й няма основания за паника сред боледуващите и близките им. Тя допълни, че  симтомите на заболяването не трябва да се подценяват, необходимо е да се спазва лична хигиена и се препоръчва да се избягват местата с повече хора, за да се ограничи риска от заразяване. 

В Пазарджик също има подем на тези заболявания и то по-рано от обичайното за сезона. Боледуват 223 на 10 хиляди, като най-високата е заболеваемостта е сред  учениците.   Заболеваемостта в Смолян няма промяна в сравнение с предишната седмица. Стойностите там са 140 на 10 хиляди.  Нивата, при които се обявява грипна епидемия са различни за всяка област на страната. 

Всичко това означава , че сме в предепидемична обстановка, коментират здравните инспектори. Такава обаче няма да бъде обявявана, докато не са готови резултатите от Националната референтна лаборатория в София. 

Дали ще бъде удължена ваканцията на учениците зависи от това какаъв процент от тях ще отидат в класните стаи в първия за 2017-та година учебен ден. Репортерска проверка в центъра на Пловдив показа, че като цяло хората не се страхуват от грипа. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Приключва ремонта на магистралата в посока София

Днес приключва ремонтът на 11-километровия участък между 108-ми и 119-ти километър на автомагистрала "Тракия" в област Пловдив. От днес шофьорите ще преминават в ремонтираното платно за София. Предвижда с следобед трафикът в отсечката да бъде възстановен и в двете посоки. С полагането на хоризонтална маркировка обновяването на трасето приключв. То..

публикувано на 03.06.25 в 09:23

Кметът на Пловдив спря премахването на дървета на бул. "Марица"

Кметът на Пловдив Костадин Димитров  спря премахването на дърветата на бул. “Марица”146 а.  Издадената от него нова заповед обезсилва действието на документа, подписан в предходния управленски мандат.  Според обшинските експерти нпредходната заповед има грешно правно основание, тъй като разрешението е издадено въз основа на Наредбата за..

публикувано на 03.06.25 в 08:19

Безплатни профилактични прегледи за деца през юни

Безплатни профилактични прегледи за деца до 18 години ще се извършват през целия месец юни.  Те ще са в Клиниката по детска хирургия към УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив  и са част от кампанията "Здраве за всички".  Инициативата цели да насърчи ранното откриване и навременното лечение на хирургични заболявания в детска възраст. Най-честите..

публикувано на 03.06.25 в 07:26

Изпитват по български език и литература близо 5 900 четвъртокласници в Пловдив

5 867 четвъртокласници от Пловдив и областта ще се явят на национално външно оценяване. Изпитът ще се проведе в 105 училища.  Днес е тестът по български език и литература. Диктовката, която правеха до миналата година децата, сега се заменя с текст за редактиране. Знанията на четвъртокласниците ще се проверяват чрез езикови задачи, които вече ще са..

обновено на 03.06.25 в 06:58

Пловдивските адвокати протестират пред Съдебната палата

Адвокати излизат на ефективен протест, от 12 часа пред Съдебната палата в Пловдив. Това съобщи председателят на Адвокатския съвет на пловдивската колегия Пламен Бонев, като уточни, че решението е взето на заседание на 28 май. Адвокатите, облечени в тоги, ще настояват за защита на адвокатския труд чрез спиране на работа със системата за..

обновено на 03.06.25 в 06:57

Свързани новини

Над 100 пловдивчани потърсиха Спешна помощ за висока температура

Увеличение на сигналите за висока температура отчитат от Центъра за спешна медицинска помощ в Пловдив по време на празниците. От сутринта на телефон 112 са получени над 100 обаждания от пациенти със симптоми на вирусни инфекции, но това не означава, че тези състояния налагат спешна намеса на екипите с линейките,  съобщи дежурният лекар. При..

обновено на 26.12.16 в 21:45