Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Популизмът по света и у нас минава отвъд лявото и дясното

| обновено на 27.12.16 в 16:00

Тази година беше много турболентна и с много промени. Сянката на глобалния тероризъм минаваше над нея. Моята прогноза е песимистична и за следващата година, защото едва ли тази сянка ще ни напусне. 

Тероризмът е най- тежкото социално заболяване, от което страда съвременният  Вавилон. Коментарът направи Петър Чолаков от Института за изследване на обществата и знанието към БАН.

Конфликтът в Сирия, засилването на терористичната вълна, изборът на Тръмп, Брекзит и Турция след опита за преврат ще оказват влияние върху развитието на света, смята Чолаков. Според него политическият популизъм отива отвъд лявото и дясното.

Във вътрешното - политически план той определи президентските избори и победата на Румен Радев като най- важното събитие. Той показа обрат на политическата сцена, едно завъртане на политическото махало. Десетилетието на ГЕРБ от победи беше прекъснато и в този смисъл изборът му е много важен, подчерта Чолаков.

Не очаквам радикално драстична промяна в избирателната система. Предстои да видим,обаче, дали подкрепата, която Слави Трифонов и инициативният му комитет получиха на референдума, ще я превърнат в Куку партия. 

Политологът прогнозира новият български парламент да е доста фрагментиран парламент, с малка разлика между  ГЕРБ и БСП. Фрагментиран парламент означава нестабилно правителство, обобщи Петър Чолаков


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50