Пловдив не е сред градовете с най-мръсен въздух, заяви за Радио Пловдив доц. Стефан Шилев, директор на РИОСВ - Пловдив. При европейска норма 35, през 2010 г. завишенията за мръсен въздух за Пловдив са били 208. . През 2011 г. вече са 180, 2014 г. - 78, през 2015-та са 69, а за миналата година (още не е много ясно) ще са под 80 превишения, посочи директорът на РИОСВ – Пловдив.
За да се стигне до това намаляване, от една страна са действията на общинските и държавните институции, а от друга – мисленето на хората и промяната в отоплението, което е по-екологично като газ, ТЕЦ, ток, коментира още доц. Шилев.
Според него Пловдив не е сред градовете с най-мръсен въздух в България, защото завишенията са само между 70 и 80 в последните 3 години, при европейска норма от 35 завишения годишно.
Двете автоматични измервателни станции в Пловдив – в Тракия и Каменица, не дават възможност да се определи къде е най-мръсният въздух в града, посочи още директорът на РИОСВ. Но подчерта, че в районите с ромско население има по-голямо превишение на фините прахови частици в сравнение с други райони.
Доц. Шилев коментира изказването на адв. Михаил Екимджиев в сайта podtepeto.com, че преместването на измервателната станция от Баня Старинна е равносилно на Чернобил, с думите: „В нашата държава всеки има право да се изказва и да дава становища“. Станцията бе преместена по препоръка на МОСВ и на изпълнителната агенция по околна среда, тъй като бе разположена далече от кръстовището и до сграда, която не позволява да се даде точна представа за замърсяването на въздуха. В „Тракия“ мястото е много по-подходящо, посочи Стефан Шилев, като уточни, че разположението на станцията не е по желание на общината или министерството, а е по европейска директива.
Цялото интервю с доц. Стефан Шилев е в звуковия файл.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..