Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какъв въздух дишаме в Пловдив?

| обновено на 05.01.17 в 16:58

Пловдив не е сред градовете с най-мръсен въздух, заяви за Радио Пловдив доц. Стефан Шилев, директор на РИОСВ - Пловдив. При европейска норма 35,  през 2010 г. завишенията  за мръсен  въздух за Пловдив  са били 208. . През 2011 г. вече са 180, 2014 г. - 78, през 2015-та са 69, а за миналата година (още не е много ясно) ще са под 80 превишения, посочи директорът на РИОСВ – Пловдив.  

Шилев припомни, че битовото отопление, най-вече на твърдо гориво (дърва и въглища) и пътният трафик са основните фактори за замърсеността на въздуха, припомни Шилев. Той направи сравнение лято/зима, "като трафикът е 90 % еднакъв, през лятото почти няма завишения, докато зимата е ясно какъв е въздухът".
От 27 до 31 декември 2016г.  по данни на изпълнителната агенция в Пловдив няма завишения, което контрастира с някои други градове като Смолян, Видин, Горна Оряховица. На 1 и 2 януари имаме завишения – съответно 1,1 над нормата (която е 50 микрограма на кубичен метър), на 1 януари и 2,1 на 2 януари, като ясно и отчетливо завишенията са след 18 – 19 часа. 

За да се стигне до това намаляване, от една страна са действията на общинските и държавните институции, а от друга – мисленето на хората и промяната в отоплението, което е по-екологично като газ, ТЕЦ, ток, коментира още доц. Шилев.

Според него Пловдив не е сред градовете с най-мръсен въздух в България, защото завишенията са само между 70 и 80 в последните 3 години, при европейска норма от 35 завишения годишно.

Двете автоматични измервателни станции в Пловдив – в Тракия и Каменица, не дават възможност да се определи къде е най-мръсният въздух в града, посочи още директорът на РИОСВ. Но подчерта, че в районите с ромско население има по-голямо превишение на фините прахови частици в сравнение с други райони.

Доц. Шилев коментира изказването на адв. Михаил Екимджиев в сайта podtepeto.com, че преместването на измервателната станция от Баня Старинна е равносилно на Чернобил, с думите: „В нашата държава всеки има право да се изказва и да дава становища“. Станцията бе преместена по препоръка на МОСВ и на изпълнителната агенция по околна среда, тъй като бе разположена далече от кръстовището и до сграда, която не позволява да се даде точна представа за замърсяването на въздуха. В „Тракия“ мястото е много по-подходящо, посочи Стефан Шилев, като уточни, че разположението на станцията не е по желание на общината или министерството, а е по европейска директива. 

Цялото интервю с доц. Стефан Шилев е в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В момента е неатрактивно да се отваря аптека

„ Организацията беше създадена с условие в нейния устав – член първи, според който собственици на фирми юридически лица могат да бъдат пълноправни членове на организацията и това са лица, при които 50% от собствеността са на магистър фармацевт. Било то с една или с до 4 аптеки, както е в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина “..

публикувано на 31.05.24 в 15:53
Д-р Гергана Гешанова

Родителите на 77% от децата-пушачи, пушат вкъщи

На 31 май отбелязваме Световния ден без тютюн, който тази година е под мотото „Защитата на младите хора от намесата на тютюневата индустрия“. В България по данни на НЦОЗА от Национално представително проучване, проведено през 2020 г. във възрастта от 10-19 г. над 40% от учениците са запалили първата си цигара на 14-15 години. Всеки шести е..

публикувано на 31.05.24 в 10:15

Безопасността е най-важна при избора на детски играчки

Как да избираме безопасни играчки за децата, може ли да се върне закупена играчка и при какви условия?, коментира за програма "Точно днес"  Габриела Руменова, основател на онлайн платформата "Ние, потребителите". Тя припомни, че при избора на играчки и други детски стоки за подаръци на малчуганите за 1 юни безопасността трябва да е водещ елемент...

публикувано на 31.05.24 в 09:46
Йонко Иванов

Абсурдна е идеята да се ограничават шофьорските изпити

Как гледат автоинструкторите на предложението на държавата за своеобразен таван на шофьорските изпити – кандидатите да се явяват само 4 пъти за 6 месеца на изпит. Коментарът по темата е на Йонко Иванов, председател на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка. „Това е пълен абсурд. За да се предложи едно нещо, и то да бъде..

публикувано на 30.05.24 в 16:36

Опрени сме на стената, ще стачкуваме!

Тоя Балкан е калоферски от 500 години. Тука от 25 години някой казва: Той вече няма да е на калоферци.  Ний навремето сме се договаряли с оня султан, дето е превзел половината Европа. Днеска просто няма с кой да се договаряме! Така  животновъдът от Калофер  Тодор Диклиев  описа ситуацията с ограничената паша на животни в..

публикувано на 30.05.24 в 16:21