Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Родопска попрелка " в Смилян

Илия Годев е председател на Сдружение „Добро утре” с централа в с.Смилян. Член е на настоятелството на читалище „проф. Асен Златаров 1927”.

Сдружението е на две години. Целта е да подпомага граждански инициативи на територията на горното поречие на р. Арда.Това са селищата от Смилян до Горна Арда на самата граница. Проектът е „Жива памет за селото”, който стартира преди година. Може би е странно, но с.Смилян няма написана история. Смилян е известно село, не само заради фасула и Музея на фасула, а заради многото природни забележителности: пещери и  24 маркирани пътеки за планински преходи в различни варианти.

През последните 10 години районът се утвърждава като устойчива дестинация за летен туризъм предимно за хора от 18 до 40 години и семейства с малки деца.

Г-н  Годев представи и проекта „Родопска попрелка”. Това е ателие за разучаване на родопския диалект, който е много цветист и се отличава с фини нюанси в смисъла на думите. Жените се събират да предат и да „разчепкат”  селските клюки.

Ще се проведе от 3-ти до 5-ти февруари в с. Киселчово. Водеща е Веселина  Бабаджанкова-една от най- известните хумористки  в региона.

 Обещанието е за забавление, което  демонстрира, как на родопски мъжете ухажват жените, а жените хокат мъжете. Илия Годев поясни, че търсят контакт с проф. Киселджова от СУ, която е събрала доста лексика от родопския диалект.

Той припомни родопското пожелание на възрастните към млад човек: „Дано ми остарееш” и го пожела на всички. 

Интервюто на Галя Митева можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47

Ще продължи ли проектът за SOS гривна в община Марица?

Иновативният за страната проект за дигитална SOS гривна за жителите на община Марица продължава да действа и през 2025 година, но с намалени параметри. Той ще се финансира от Министерството на труда и социалната политика.  За изминалите две години  гривни са ползвали 184 души, сега ще са само 67, защото бюджетът е орязан.  Целта на кмета..

публикувано на 03.02.25 в 10:11

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11