Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив почете освободителите си

| обновено на 16.01.17 в 14:12

С тържествена церемония пред паметника на Капитан Бураго в Дондуковата градина Пловдив отбелязва тържествено 139-та годишнина от Освобождението на града.

В словото си историкът доц.д-р Тодор Радев от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ припомни интересни факти от събитията през 1878 години. Той призова  в оценката на историческите събития от онова време да  спре противопоставянето между русофили и русофоби. 

СнимкаПо думите му в навечерието на 3 март- Националния ни празник, е много важно патриотичната общност да бъде преди всичко българофилска.  „На тази база не бива да се забравя конкретния исторически момент, защото е много лесно, но и безотговорно на основата на следващи исторически събития да оценяваме реалностите на 1977- 1878 година. Ние дължим една благородна почит на нашите освободители, но разбира се преди всичко трябва да бъдем българофили", заяви в словото си историкът.

Присъстващите граждани и официални лица почетоха с падане на колене и минута мълчание паметта на героите. Поднесени бяха венци и цветя от  общинската и областна администрации,  представители на политически партии и признателни граждани.

В официалната церемония, организирана от Община Пловдив, участваха почетна рота, военен духов оркестър и Комитет „Родолюбие“.

Снимка


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Съдът отново гледа мярката на Георги Георгиев по делото "Дебора"

В Пловдивския Районен съд ще се проведе заседание по искането на Георги Георгиев, подсъдим за малтретирането на Дебора Михайлова, за пускането му под по-лека мярка за неотклонение.  Това е четвърто такова искане, след като миналия декември Пловдивският окръжен съд за пореден път отмени освобождаването на Георги от задържане под стража в парична..

обновено на 11.02.25 в 06:34

Днес е Международен ден за безопасен интернет

Днес се отбелязва Международния ден за безопасен интернет. Целта на инициативата е да повиши сигурността и отговорността при употребата на новите технологии и особено сред децата и младежите. Само за последните 6 години възрастта, на която най-много български деца влизат за първи път в интернет, е спаднала с 3 години – от 9 на 6 години. Едва 50 на..

публикувано на 11.02.25 в 06:33

Шофьорите в пловдивско масово не спазват ограниченията за скоростта

Без загинали по пътищата в Пловдив и областта е преминала изтеклата седмица от 4 до 9 февруари, отчетоха от сектор „Пътна полиция“ към областната дирекция на МВР.  Все пак през това време са станали 42 катастрофи  с четирима ранени, което също се отчита като положителен факт, посочи инспектор Стоян Войводов от това полицейско формирование.   Също..

обновено на 10.02.25 в 15:37

Рекордните за тази зима -15 градуса измериха в Чепеларе

Днешната сутрин е най-студената от началото на зимата в Смолянско, съобщиха от Метеорологичната станция на връх Рожен. Минус 15 градуса е измерената температура в Чепеларе, а на върха температурата е паднала през нощта до минус 11 градуса.  Всяка зима има мразовит период, който е между седмица и десет дни, коментира дежурният в метеорологичната станция..

публикувано на 10.02.25 в 14:44

Строежът на бул. "Северен" върви в комплект с мегакомплекса небостъргачи

Кметът на Пловдив Костадин Димитров заяви, че промяната на ПУП-а на кв. "Филипово", в който се предвижда изграждането на мегажилищен комплекс е по искане на инвеститора и администрацията не може да откаже внасянето му. Димитров обвърза изграждането му с проекта за довършването на булевард "Северен", който ще стигне до новия комплекс.  В..

обновено на 10.02.25 в 12:59